România U19, eşec categoric cu Islanda U19. Meci cu multe evenimente în ultima etapă din Turul de Elită

Echipa națională

România U19 a încheiat cu un eşec Turneul de Elită din Croaţia, dar s-a calificat la Euro 2022.

Echipa naţională U19 a României a fost învinsă de Islanda, marţi, scor 0-3, la Turul de Elită ce a avut loc în Croaţia, informează frf.ro.

Golurile au fost marcate de Hoti 14′, 60′ şi Sigurgeirsson 72′.

Pe lângă cele trei goluri, meciul a fost marcat şi de alte evenimente. Întâi, în minutul 42, islandezul Gisli a fost eliminat direct.

Rareş Ilie a plecat şi el mai devreme la cabine. La o singură fază, fotbalistul Rapidului a văzut două cartonaşe galbene, astfel că deznodământul era unul singur: eliminare.

În minutul 60, Islanda a avut şi un penalty, dar Sigurgeirsson a ratat execuţia de la punctul cu var.

Totuşi, naţionala pregătită de Adrian Văsâi era deja calificată la turneul final al Campionatului European din această vară, la categoria respectivă de vârstă.

În primele două meciuri, România a învins Georgia, scor 5-1, şi Croaţia, scor 2-1.

România a câştigat grupa, cu 6 puncte, fiind urmată de Islanda şi Georgia, cu câte patru puncte, şi Croaţia, cu 3 puncte.

Turneul final din Slovacia va avea loc în perioada 18 iunie – 1 iulie 2022.

Afla mai multe despre: romania u19