Sadio Mane, ales cel mai bun fotbalist african al anului. Este câştigătorul ultimelor două ediţii

Bayern Munchen

Sadio Mane a fost ales cel mai bun fotbalist african al anului pentru a doua oară consecutiv.

Sadio Mane, în vârstă de 30 de ani, a fost ales, joi, pentru a doua oară la rând cel mai bun fotbalist african al anului, informează celebrul L’Equipe.

Fotbalistul lui Bayern Munchen i-a devansat în top 3 pe egipteanul Mohamed Salah (Liverpool) şi pe senegalezul Edouard Mendy (Chelsea).

Mane a câştigat în acest an Cupa Angliei şi Cupa Ligii Angliei cu Liverpool, echipă cu care a ajuns şi în finala Ligii Campionilor, pierdută în faţa lui Real Madrid (0-1), şi a încheiat pe locul secund în Premier League, la un punct în spatele lui Manchester City.

La naţioanala Senegalului a avut o contribuţie decisivă. A cucerit Cupa Africii pe Naţiuni în faţa Egiptului, după o finală în care a transformat penalty-ul decisiv.

Tot în faţa selecţionatei a cărei este Salah, fostul său coleg de la Liverpool, Mane şi naţionala Senegalului s-au calificat la Campionatul Mondial din Qatar.

Sadio Mane a fost ales jucătorul african al anului şi în 2019. În 2020 şi în 2021 ceremonia nu a avut loc.

Afla mai multe despre: manepremiu