Sferturile de finală din Europa League şi Conference League | Eintracht Frankfurt - Barcelona 1-1. Calificarea se decide pe Camp Nou. Toate rezultatele serii

Turul sferturilor de finală din Europa League şi Conference League s-a jucat joi, live text pe Orangesport.ro. Barcelona a remizat cu Eintracht Frankfurt, în Germania, AS Roma a pierdut din nou în Norvegia, iar PAOK păstrează şanse de calificare cu Marseille.

Europa League a oferit meciuri echilibrate în sferturile de finală, cu cluburi care au evoluat în Champions League în sezoanele anterioare.

Ianis Hagi, cu Rangers, şi Valentin Mihăilă, jucătorul Atalantei, sunt singurii români din Europa League, iar Răzvan Lucescu şi Alexandru Mitriţă au dat piept cu Marseille, în Conference League.

Barcelona a făcut 1-1 cu Eintracht Frankfurt, în Germania, la fel ca RB Salzburg cu Atalanta. La italieni, Mihăilă a fost rezervă neutilizată.

Braga s-a impus scurt în faţa scoţienilor de la Rangers, unde Ianis Hagi este accidentat pentru restul sezonului, iar West Ham şi Lyon au oferit unul dintre cele mai echilibrate şi tensionate dueluri din aceasta fază a competiţiilor europene.

În Conference League, Marseille şi PAOK au avut un duel de foc pentru semifinale. Francezii au condus la pauză cu 2-0, dar formaţia lui Răzvan Lucescu a redus din diferenţă şi păstrează pentru retur şanse de calificare. La greci, Mitriţă a jucat în ultimele 15 minute.

Deşi a avut cel mai facil adversar, AS Roma s-a făcut din nou de râs în Norvegia. Trupa lui Jose Mourinho a pierdut iar cu Bodo/Glimt.

Feyenoord, cu Vali Cojocaru rezervă, şi Slavia Praga au oferit meciul zilei în cupele europene, într-un spectaculos 3-3, în timp ce la Leicester cu PSV nu s-a întâmplat nimic notabil.

Meciurile din sferturile Europa League

RB Leipzig - Atalanta 1-1 (Muriel 17 / Zappacosta, oug. 58)

Echipele de start:

• Leipzig: Gulacsi - Gvardiol, Orban, Klostermann - Angelino, Kampl, Laimer, Henrichs - Olmo - Nkunku, Silva
  • Atalanta: Musso - De Roon, Demiral, Palomino - Hateboer, Koopmeiners, Freuler, Zappacosta - Pessina, Pasalic - Muriel
  • *Valentin Mihăilă e rezervă

Min 90+3. Final de meci.

Min 58. GOOOL RB LEIPZIG. Zappacosta intervine nefericit la o minge trimisă de Angelino şi trimite în propria poartă.

Min 58. Andre Silva ratează execuţia de la punctul cu var. Musso are o intervenţie excelentă.

Min 57. RB Leipzig beneficiază de un penalty, după consultarea sistemului VAR.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+1. Pauză.

Min 17. GOOOL ATALANTA. Luis Muriel deschide scorul pentru formaţia italiană, după o pasă primită de la Zappacosta.

Min 45+4. Pauză.

Min 40. GOOOL BRAGA. Ruiz deschide scorul cu un şut precis, din interiorul careului.

Min 26. Braga are un gol, dar este anulat pentru un fault făcut de Horta.

Min 1. A început meciul.

Frankfurt - Barcelona 1-1 (Knauff 48 / Ferran Torres 66)

• Eintracht Frankfurt: Trapp - Tuta, Hinteregger, Ndicka - Knauff, Jakic, Sow, Kostic - Lindstrom, Borre, Kamada
  • Barcelona: Ter Stegen - Dest, Araujo, Garcia, Alba - Frenkie de Jong, Busquets, Pedri - Traore, Aubameyang, Torres

Min 78. Cartonaş roşu Frankfurt. Tuta este eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Min 66. GOOOL BARCELONA. Ferran Torres restabileşte egalitatea pe tabelă, după o fază electrizantă a elevilor lui Xavi, una la care au contribuit şi Dembele şi de Jong.

MIn 64. Ocazie Barcelona. Ferran Torres trimite mult peste poarta adversă.

Min 50. Ocazie Frankfurt. Lindstrom ratează de puţin cadrul porţii.

Min 48. GOOOL FRANKFURT. Knauff deschide scorul cu şut puternic în vinclul porţii. Ter Stegen nu poate interveni.

Min 45+3. Pauză.

Min 40. Posibil penalty pentru Frankfurt. Arbitrul indică punctul cu var. Faza însă se verifică la VAR, iar arbitrul îşi schimbă decizia. Intervenţia lui Busquets este considerată regulamentară.

Min 23. Schimbare Barcelona. Xavi este forţat să facă o schimbare. Lenglet îi ia locul lui Pique.

Min 19. Ocazie Barcelona. Aubameyang primeşte o pasă în interiorul careului, dar nu îl învinge pe Trapp.

Min 8. Ocazie Frankfurt. Sow trimite pe lângă bara stângă.

Min 4. Ocazie Barcelona! Ferran Torres şutează puternic de a distanţă, spre vinclu, dar Trapp respinge.

West Ham - Lyon 1-1 (Bowen 52 / Ndombele 66)

• West Ham: Areola - Fredericks, Dawson, Zouma, Creswell - Soucek, Rice - Bowen, Fornals, Benrahma - Antonio
  • Lyon: Lopes - Gusto, Boateng, Lukeba, Emerson - Mendes, Ndombele - Aouar, Paqueta, Faivre - Dembele

Min 90+9. Final de meci.

Min 66. GOOOL LYON. Ndombele egalează din apropierea porţii englezilor.

Min 52. GOOOL WEST HAM. Bowen deschide scorul cu un şut deviat.

Min 45+6. Pauză.

Min 45+3. West Ham joacă în inferioritate numerică. Creswell este eliminat direct. Fundaşul englezilor are o intrare dură şi primeşte direct cartonaşul roşu.

Meciurile din sferturile Conference League

Feyenoord - Slavia Praga 3-3 (Sinisterra 10, Senesi 74, Kokcu 86 / Olayinka 41, Sor 67, Traore 90+5)

• Feyenoord: Marciano - Pedersen, Trauner, Senesi, Malacia - Til, Aursnes, Kokcu - Nelson, Linessen, Sinisterra
  • Slavia: Kolar - Bah, Kudela, Kacharaba, Dorley - Talovierov, Holes - Schranz, Traore, Olayinka - Sor
  • *Valentin Cojocaru e rezervă

Min 90+6. Final de meci.

Min 90+5. GOOOL SLAVIA PRAGA. Traore marchează cu un câlcâi minunat.

Min 86. GOOOL FEYENOORD. Kokcu transformă impecabil o lovitură liberă.

Min 74. GOOOL FEYENOORD. Senesi aduce egalarea pentru formaţia gazdă.

Min 67. GOOOL SLAVIA PRAGA. Sor primeşte o pasă de la Schranz în interiorul careului şi nu îl iartă pe Marciano.

Min 41. GOOOL SLAVIA PRAGA. Olayinka restabileşte egalitatea pentru formaţia cehă.

Min 10. GOOOL FEYENOORD. Sinisterra punctează senzaţional, cu un şut din afara careului.

Minutul 1. A început meciul.

Bodo/Glimt - AS Roma 2-1 (Saltnes 56, Vetlesen 89 / Pellegrini 43)

• Bodo/Glimt: Haikin - Sampsted, Moe, Hoibraaten, Wembangomo - Vetlesen, Hagen, Saltnes - Koomson, Espejord, Pellegrino
  • AS Roma: Patricio - Karsdorp - Manici, Kumbulla, Ibanez - Oliveira, Cristante, Pellegrini - Mkhitaryan, Abraham, Zalewski

Min 89. GOOOL BODO/GLIMT. Vetlesen marchează şi produce surpriza în Norvegia.

Min 56. GOOOL BODO/GLIMT. Saltnes deviază un şut şi restabileşte egalitatea pe tabelă.

Min 45+1. Pauză.

Min 43. GOOOL AS ROMA. Pellegrini deschide scorul din pasa lui Mkhitaryan.

Leicester - PSV 0-0

• Leicester: Schmeichel - Pereira, Fofana, Evans, Castagne - Maddison, Tielemans, Hall - Albrighton, Iheanacho, Barnes
  • PSV: Mvogo - Mauro Junior, Ramalho, Boscagli, Max - Sangare, Gotze, Veerman - Madueke, Zahavi, Gakpo

Marseille - PAOK 2-1 (Gerson 13, Payet 45 / El Kaddouri 49)

• Marseille: Mandanda - Lirola, Saliba, Caleta-Car, Kolasinac - Guendouzi, Gueye, Gerson - Bakambu, Payet, Under
  • PAOK: Paschalakis - Lyratzis, Ingason, Crespo, Vieirinha - Tsingaras, Kurtic - Zivkovic, Augusto, Biseswar - Akpom

Min 90+4. Cartonaş roşu Marseille. Gerson, autorul primului gol, este eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Min 49. GOOOL PAOK. Intrat la pauză, El Kaddouri reduce din diferenţă pentru echipa lui Răzvan Lucescu.

Min 45. GOOOL MARSEILLE. Payet duce tabela la 2-0. Acesta a şutat în partea dreaptă a porţii.

Min 13. GOOOL MARSEILLE. Gerson deschide scorul cu un şut imparabil pentru portarul advers. Pasa de gol a venit de la Payet.

Înainte de meciul de pe Stade Velodrome, au avut loc incidente în care au fost implicaţi fanii ambelor echipe. Un suporter francez şi doi fani greci au fost reţinuţi, miercuri şi joi, înainte de meciul Olympique Marseille – PAOK Salonic, informează L’Equipe.

Afla mai multe despre: rezultate europa leaguerezultate conference league