Spaniolul Jorge Martin a câştigat cursa de sprint a Marelui Premiu al Germaniei la MotoGP şi este pe locul secund în clasamentul general al piloţilor

Moto

Spaniolul Jorge Martin a câştigat sâmbătă cursa de sprint a Marelui Premiu al Germaniei la MotoGP şi este pe locul secund în clasamentul general al piloţilor.

Jorge Martin (Pramac) şi-a adjudecat proba de sprint, impunându-se pe circuitul de la Sachsenring în faţa italianului Francesco Bagnaia (Ducati) şi a australianului Jack Miler (KTM).

În clasamentul general conduce Francesco Bagnaia (Ducati), cu 140 de puncte. El este urmat de spaniolul Jorge Martin (Pramac), care a reuşit să-l depăşească pe italianul Marco Bezzecchi (Mooney VR46) chiar cu victoria de astăzi. Astfel, Martin a ajuns la 119 puncte, în timp ce Bezzecchi are 113 puncte.

Afla mai multe despre: jorge martin