Toni Petrea explică decizia luată în FCSB - FC Voluntari: "Da, n-am făcut-o, sunt plin de surprize". Ce echipă s-ar mai putea lupta la titlul Ligii 1

Antrenorul FCSB, Toni Petrea, a oferit primele reacţii după FCSB - FC Voluntari 1-0 şi a susţinut că e plin de surprize, după ce a fost întrebat de ce nu a făcut schimbări la pauză.

Toni Petrea, după FCSB - FC Voluntari 1-0

La pauza partidei, când scorul era 0-0, le-a transmis fotbaliştilor săi să tragă la poartă, iar sfatul a fost înţeles de Octavian Popescu. Tânărul fotbalist a marcat superb la ultima fază a partidei cu ilfovenii, de la 30 de metri.

"Am avut multe ocazii, 21 spre poartă. Nu am avut inspiraţia necesară să marcăm mai devreme. Nu cedăm, încercăm să jucăm fotbal până la final şi evoluţia bună a lui Tavi Popescu s-a încheiat cu un gol frumos. Mereu le spun jucătorilor să creadă până la finalul partidei. Am vorbit la pauză, că în prima repriză am avut posibilităşi de şuta şi nu am făcut-o şi am specificat să dăm la poartă, că e cea mai imprevizibilă execuţie. Poţi prinde mingea bine, ca Tavi Popescu. E o victorie de moral, cred eu, că veneam după jocuri cu înfrângeri. La meciul trecut, jocul nostru a fost bun, dar n-am fructificat ocaziile. Voiam să marcăm mai mult, că ocazii ne facem.

Da, n-am făcut schimbări la pauză, sunt plin de surprize. Jocul a fost ok în prima repriză. Zic că am avut ocazii bune în prima repriză şi am zis să continuăm încă 10-15 minute şi în repriza secundă.

E o diferenţă mare faţă de CFR. Faceţi un calcul cam câte jocuri trebuie să mai aibă ca să piardă puncte. E play-off, sunt 10 meciuri, cu echipe puternice şi se poate întâmpla orice. Atât noi, cât şi Craiova cred că putem pune probleme. Noi sperăm ca în play-off să ne exprimăm altfel şi rezultatele noastre să fie cât mai bune", a declarat Toni Petrea

VIDEO FCSB - FC Voluntari, în Liga 1

FCSB a învins, duminică, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0 (0-0), pe FC Voluntari, în etapa a XXX-a a campioantului naţional Liga 1. FCSB încheie sezonul regulat pe locul 2, la 14 puncte de liderul CFR Cluj. După înjumătăţirea punctelor, diferenţa va fi de şapte puncte.

Clasamentul este următorul: 1. CFR Cluj - 76 de puncte, 2. FCSB - 62, 3. CS Universitatea Craiova - 51, 4. Farul – 48, 5. FC Voluntari - 47, 6. FC Botoşani - 46, 7. FC Argeş - 45, 8. UTA – 40, 9. Rapid – 40, 10. Sepsi – 39, 11. Chindia - 35, 12. FC U Craiova – 33, 13. CS Mioveni - 29, 14. FC Dinamo - 17, 15. Academica Clinceni – 14, 16. Gaz Metan Mediaş – 10.

Echipele CFR Cluj, FCSB, CS U Craiova, Farul şi FC Voluntari sunt calificate în play-off. Ultima formaţie care va juca în lupta pentru titlu şi cupe europene va fi stabilită după meciul FC Botoşani - FC Argeş, de luni, de la ora 17.30.

Ultimul joc al sezonului regulat, Universitatea Craiova - Farul Constanţa, este tot luni, de la ora 20.30.

Afla mai multe despre: toni petreafcsbfc voluntari