UTA Arad - CFR Cluj 1-1. Campioana se împiedică la Arad. Meci cu multe faze de poartă şi un cartonaş roşu

Fotbal intern

UTA Arad şi CFR Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, în ultimul meci din etapa a 13-a din Superligă. Golurile au fost marcate de Kolinger, autogol în minutul 59, pentru gazde, în timp ce Boateng a deschis scorul în minutul 32. Campioana României a jucat în ultimele 20 de minute în superioritate numerică.

VIDEO | UTA Arad - CFR Cluj 1-1 (Kolinger 59 autogol / Boateng 32)

Echipele de start:

• UTA Arad: Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş, Abeid - Cascini, Isac, Anton - Stahl, Postolachi, Otele; Rezerve: Balauru, Da Silva, Hoxhallari, Batha, Ubbnik, Negoescu, Jobello, Keşeru, Dobrescu; Antrenor: Marin Duna
  • CFR Cluj: Scuffet - Manea, Kolinger, Yuri, Camora - Cvek, Boateng, Deac - Birligea, Malele, Petrila; Rezerve: Sava, Braun, Bălan, Hoban, Muhar, Roger, Gîdea, Yeboah, Janga; Antrenor: Dan Petrescu

Min 90+5. Final de meci

Min 80. Ocazie CFR. Janga rămâne singur cu portarul, dar nu poate marca.

Min 79. Ocazie CFR. Roger trimite pe lângă poartă.

Min 74. Roşu UTA. Damian Isac Intră dur la Deac şi primeşte cartonaşul roşu, după ce a verificat la VAR. Iniţial, Coza arătase doar ”galbenul”. Deac nu mai poate continua partida şi este înlocuit cu Roger.

Min 59. GOOOL UTA. Kolinger trimite nefericit mingea în proprie poartă, la un corner al arădenilor.

Min 50. Ocazie CFR. Boateng are o nouă şansă de a marca, dar trimite peste poartă dintr-o poziţie bună.

Min 49. Ocazie UTA. Otele este din nou omul cu ratarea. Totuşi, se dă fault în atac.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+1. Pauză.

Min 42. Ocazie UTA. Stahl pătrunde în careu şi şutează, dar Scuffet este la post.

Min 41. Ocazie CFR. Boateng este din nou periculos. Mijlocaşul lui Dan Petrescu trimite în bară.

Min 35. Ocazie UTA. Otele iroseşte şansa egalării. Mingea e reţinută de Scuffet.

Min 32. GOOOL CFR. Din cornerul rezultat, Boateng se înalţă foarte bine la centrarea lui Deac şi trimite mingea cu capul în poartă.

Min 31. Ocazie CFR. Clujenii pun din nou în pericol poarta lui Iacob, dar respinge mingea în corner.

Min 17. Ocazie UTA. Otele ratează o oportunitate bună pentru gazde.

Min 14. Ocazie CFR. Bîrligea ratează o şansă imensă. Trimite în bară din centrarea excelentă a lui Manea.

Min 2. Ocazie UTA. Gazdele irosesc prima şansă a partidei.

Min 1. A început meciul.

UTA Arad şi CFR Cluj se întâlnesc în ultimul meci din etapa a 13-a din Superligă.

UTA Arad vine după eşecul din deplasare cu liderul Farul Constanţa (0-2). Se clasează pe locul 11, cu 15 puncte.

De partea cealaltă, CFR Cluj a învins-o în runda precedentă pe Petrolul Ploieşti (1-0) şi a obţinut o victorie uriaşă în Conference League, în deplasare, cu Slavia Praga (1-0).

În campionatul intern, campioana României ocupă locul 4, cu 21 de puncte, şi poate urca pe podium, peste FC Hermannstadt.

Afla mai multe despre: uta arad cfr clujsuperliga