VIDEO | Atletico, meci nebun cu Leganes. Trupa lui Simeone a muncit mult pentru victorie

La Liga

Atletico Madrid a reuşit o victorie pe teren propriu, dar a muncit mult de tot pentru a o obţine, în faţa uneia dintre echipele modeste din La Liga.

Atletico, succes cu emoţii pe Metropolitano

Atletico Madrid a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Leganes, în etapa a 10-a din La Liga.

Leganes a deschis scorul pe Metropolitano prin Yvan Neyou, care a marcat în minutul 34 din pasa lui Dani Raba. ”Plăpumarii” au avut de aşteptat pentru a vedea un scor egal pe tabelă.

S-a întâmplat în minutul 69, când a înscris norvegianul Alexander Sorloth, din assistul lui Witsel. Antoine Griezmann a adus gazdele în avantaj din minutul 81 şi tot el a primit un cartonaş roşu în minutul 87, însă după verificarea VAR roşul s-a transformat în galben şi Griezmann a rămas pe teren.

Odată cu golul marcat în poarta lui Leganes, Griezmann a ajuns la 200 de contribuţii la gol reuşite în prima ligă din Spania.

În al nouălea minut al prelungirilor, Sorloth a primit de la Julian Alvarez şi a stabilit rezultatul final, 3-1 pentru Atletico Madrid, care are 20 de puncte şi este pe ultima treaptă a podiumului, în timp ce Leganes e a 17-a, cu 8 puncte.

Afla mai multe despre: la ligaatletico madridantoine griezmann