VIDEO | Două eşecuri din două. Valencia nu se regăseşte în noul sezon din Spania. Celta Vigo, lider surpriză în La Liga

La Liga

Valencia a bifat al doilea eşec din două în noul sezon din La Liga, în timp ce echipa care a învins-o, Celta Vigo, este liderul surpriză din Spania.

Valencia, două eşecuri din două. Celta, lider

Celta Vigo a învins vineri seară, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Valencia, în primul meci al etapei a doua din La Liga.

Valencia a fost echipa care a deschis scorul pe Estadio Abanca-Balaidos, prin Diego Lopez, în minutul 14.

Oscar Mingueza a egalat în minutul 23, iar Iago Aspas a adus gazdele la conducere în minutul 28.

Tot Iago Aspas a executat un penalty în minutul 45+5, dar portarul Valenciei, Mamardashvili, a apărat.

Fran Beltran a pus pe tabelă o diferenţă de două goluri în favoarea gazdelor, în minutul 60, stabilind scorul final, Celta Vigo – Valencia 3-1.

Celta are două victorii şi a făcut şase puncte, trecând deocamdată pe primul loc al clasamentului, în timp ce Valencia a bifat a doua înfrângere în două etape.

Ajuns la 37 de ani, Iago Aspas îşi trăieşte a doua tinereţe la Celta Vigo. Vetaranul din atacul galicienilor a marcat două goluri şi a dat o pasă decisivă în primele două etape din La Liga.

Afla mai multe despre: la ligaspaniavalenciacelta vigo