VIDEO | Dramatic! CSM Bucureşti a pierdut la un gol calificarea în Final Four-ul Champions League! "Tigroaicele" au picat în repriza secundă cu Esbjerg

Handbal

Esbjerg - CSM Bucureşti, returul decisiv pentru un loc în Final Four-ul Champions League, s-a terminat 27-27. "Tigroaicele" au picat în repriza a doua din Danemarca şi au ratat calificarea la un gol diferenţă, după 25-26 în turul de la Bucureşti.

Esbjerg - CSM Bucureşti 27-27, (26-25 în tur) în Champions League

Principalele marcatoare ale partidei au fost Breistol 9 goluri, pentru Team Esbjerg, respectiv Neagu 7, pentru CSM.

Cristina Neagu, golgeter al Ligii Campionilor înaintea acestui meci, încheie participarea în competiţie cu un total de 110 goluri.

Danezele se alătură la Turneul F4 de la Budapesta echipelor Metz Handball, Gyor ETO, cu Crina Pintea în lot, şi Vipers. Gyor ETO a eliminat Brest (21-21, 35-23), Vipers s-a impus în faţa celor de la Krim (32-25, 33-24), iar Metz Handball s-a calificat fără să joace sferturi, după eliminarea din competiţie a echipei ruse Rostov-Don.

Min. 60 Final! Esbjerg şi CSM Bucureşti au remizat, scor 27-27.

Min. 59 Dembele reduce diferenţa la un gol, dar e prea târziu.

Min. 53 Danezele se distanţează şi fac 26-23.

Min. 48 Dembele marchează printr-o boltă din extrema stângă.

Min. 47 Danezele defilează în a doua repriză şi fac 22-20.

Min. 45 Esbjerg trece în avantaj, sor 20-19, după ce n-a mai condus de la 4-3.

Min. 43 Esbjerg egalează din extremă.

Min. 38 Grubisic apară şi CSM rămâne la două goluri în faţă.

Min. 35 CSM a scos portarul, iar Neagu marchează pe pătrundere pentru 17-16 CSM.

Min. 34 Neagu o readuce pe CSM în avantaj.

Min. 34 Esbjerg egalează.

Min. 31 Omoregie înscrie din nou, apoi Esbjerg trimite în bară.

Min. 31 Esbjerg marchează primul gol al reprizei secunde.

Min. 30 Pauză! Esbjerg - CSM Bucureşti 12-14, iar la acest scor echipa din România se califică.

Min. 26 Aune aruncă de pe extremă şi face 13-11 pentru CSM.

Min. 26 Esbjerg vine la un gol în spatele lui CSM, după ce Grubisic n-a putut para aruncarea.

Min. 17 Gol CSM! Din nou, Neagu!

Min. 16 Carmen Martin pătrunde şi o aduce pe CSM în avantaj, 7-6.

Min. 15 Neagu aruncă de la nouă metri şi înscrie.

Min. 12 Broch face 5-4 pentru CSM Bucureşti!

Min. 11 Arntzen egalează de la 7 metri, scor 4-4.

Min. 9 Danezele încep mai bine şi conduc la două goluri, scor 4-2.

Min. 1 A început meciul.

CSM Bucureşti joacă duminică, pentru ultimul loc disponibil în F4 de la Budapesta.

CSM Bucureşti are o misiune dificilă în returul cu Team Esbjerg, de duminică, după ce a pierdut pe teren propriu, cu 25-26.

În faza grupelor, CSM Bucureşti a încheiat pe locul 5, dar nu a mai disputat meciuri în play-off, adversara din Rusia, ŢSKA Moscova, fiind eliminată din competiţie, la fel ca în cazul celor de la Rostov-Don, astfel că joacă direct în sferturile de finală.

Turneul Final Four de la Budapesta va avea loc în 4-5 iunie, cu semifinalele programate în prima zi.

CSM Bucureşti s-a calificat de trei ori la Turneul F4, iar prima dată a şi câştigat trofeul (2016), performanţă urmată de două medalii de bronz (2017 şi 2018).

Echipele de handbal feminin Gyor ETO şi Vipers s-au calificat, sâmbătă, la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce au eliminat formaţiile Brest Bretagne, respectiv Krim, în sferturile competiţiei.

Cele două echipe se alătură formaţiei Metz Handball la Turneul Final Four, care a fost prima calificată fără să joace sferturi, după eliminarea din competiţie a echipei ruse Rostov-Don.

Afla mai multe despre: esbjerg - csm bucureştichampions league