VIDEO | Fără surprize. Bayer Leverkusen şi Bayern Munchen, victorii la două goluri diferenţă în Bundesliga

Bundesliga

Nu a fost loc de surprize în meciurile primelor două clasate din Bundesliga. Bayer Leverkusen şi Bayern Munchen şi-au făcut treaba şi îşi continuă lupta în doi la titlu.

Darmstadt - Bayer Leverkusen 0-2

Leverkusen îşi continuă parcursul ideal în Bundesliga. S-a impus fără probleme pe terenul ”lanternei roşii”, Darmstadt, şi rămâne neînvinsă în campionat.

Nigerianul Nathan Tella a fost omul meciului. A marcat o ”dublă” prin care a decis soarta partidei.

Leverkusen este pe primul loc în Germania, cu două puncte avans faţă de urmăritoarea principală, Bayern, nimeni alta decât campioana ultimelor 11 sezoane.

Bayern Munchen - Borussia Monchengladbach 3-1

Bayern rămâne aproape de liderul Leverkusen. S-a impus cu 3-1 în disputa de pe teren propriu cu Gladbach.

Oaspeţii au început mai bine. Au deschis scorul prin Elvedi. Elevii lui Tuchel au egalat chiar înaintea pauzei. Puştiul Pavlovic a marcat al doilea gol consecutiv în Bundesliga.

Repriza a doua a aparţinut în totalitate bavarezilor. Golgheterul Harry Kane a ieşit la rampă şi a făcut 2-1, cu al 24-lea său gol stagional..

De Ligt a risipit emoţiile pe final. A făcut 3-1 dintr-o centrare perfectă a lui Sane şi a adus al treilea succes consecutiv pentru Bayern în campionat.

Afla mai multe despre: bundesligabayer leverkusenbayern munchen