VIDEO | Barcelona, show la Alaves. Ianis Hagi, 15 minute pe teren. Noul star al catalanilor, două ”galbene” în 5 minute

La Liga

Barcelona s-a impus în deplasarea de la Alaves, într-un meci pe care Ianis Hagi l-a jucat în ultimul sfert de oră.

Alaves - Barcelona 1-3

Alaves a fost învinsă, pe teren propriu, de FC Barcelona, scor 1-3, în etapa a 23-a din La Liga.

Barcelona i-a întrerupt lui Alaves seria de trei victorii în campionat. Lewandowski a fructificat pasa lui Gundogan şi a deschis scorul la prima fază notabilă a meciului.

A venit şi rândul lui Gundogan să marcheze pentru 2 la 0. Alaves s-a trezit şi a marcat imediat. Samu Omorodion a redus din diferenţă.

De patru minute a avut nevoie Vitor Roque ca să o scape pe Barca de emoţii, cu golul de 3 la 1. Brazilianul a plecat însă mai repede de pe teren, după ce a luat două galbene în cinci minute.

Ianis Hagi, care a început jocul pe banca de rezerve, a intrat pe teren în minutul 77, în locul lui Tenaglia. A încercat de câteva ori să creeze pericol în careul lui Pena, dar fără succes.

Barcelona a câştigat cu 3 la 1 şi este momentan pe locul trei în campionatul din Spania, cu 50 de puncte acumulate şi două victorii la rând înregistrate.

Girona - Real Sociedad 0-0

Girona a ratat şansa de a urca din nou pe primul loc în La Liga. A remizat fără gol cu Sociedad. Este prima remiză albă pe teren propriu în acest sezon pentru echipa antrenată de Michel.

Tsygankov a ratat prima mare ocazie a meciului. Gazdele au trecut pe lângă golul victoriei şi în prelungiri. Fernandez a ratat incredibil.

Girona este pe locul doi, cu un punct în spatele liderului Real, care joacă duminică, 4 februarie, derby-ul cu Atletico Madrid.