VIDEO | FC Botoşani - UTA Arad 2-2. Cu un om în minus, oaspeţii au egalat minutul 90+7. Formaţia lui Dan Alexa, ultima în Superligă

FC Botoşani a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia UTA Arad, într-un meci din etapa a zecea a Superligii. Arădenii au egalat în minutul 90+7, deşi juca în zece.

VIDEO | FC Botoşani - UTA Arad 2-2 (Florescu 30 - pen, Ilicic 52 / Carp 48, Cooper 90+7)

Min 90+8. Final de meci.

Min 90+7. GOOOL UTA. Cooper marchează şi aduce un punct nesperat pentru arădeni, aflaţi în inferioritate numerică.

Min 90+5. Ocazie Botoşani. Zabou ratează o şansă imensă de a închide meciul definitiv, după o cursă superbă a lui Dican, dar portarul de la UTA are o intervenţie de zile mari.

Min 82. Roşu UTA. Carp face un gest nesportiv asupra lui Zabou şi este eliminat de pe teren. Oaspeţii, în ”10”.

Min 52. GOOOL Botoşani. Ilicic o readuce pe formaţia gazdă în avantaj, cu un şut plasat.

Min 48. GOOOL UTA. Carp aduce egalitatea pe tabelă pentru oaspeţi, chiar în primele minute ale reprizei secunde.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+4. Pauză.

Min 30. GOOOL Botoşani. Florescu deschide scorul din penalty. Transformă fără emoţii de la punctul cu var.

Min 28. Penalty Botoşani. Moldovenii beneficiază de o lovitură de pedeapsă cu ajutorul sistemului VAR, în urma unui henţ făcut de Stolnik.

Min 24. Fază meci. Partida este întreruptă. Unui suporter i s-a făcut în tribună.

Min 22. Ocazie Botoşani. N'Goma trimite cu capul peste poarta adversă.

Min 18. Ocazie Botoşani. Gazdele trec pe lângă marcarea primul gol al meciului.

Min 11. Ocazie Botoşani. Ilicic are o şansă bună de a deschide scorul, dar fără succes.

Min 1. Începe meciul.

Echipele de start:

• FC Botoşani: Ducan - R. Benzar, Pius (cpt.), Şeroni, R. Creţ - Adams, Ed. Florescu, Dican, Pinson - N'Goma, Ilicic; Rezerve: Ureche - Mutombo, Ţigănaşu, E. David, Olinga, Cărăuşu, Cioiu, Zabou, Mouaddib; Antrenor: Dan Alexa
  • UTA Arad: Fl. Iacob (cpt.) - Diogo Rodrigues, Stolnik, Benga, Abeid - Micovschi, Marku, Dumitraşcu, P. Mihai - Fabry - Vucenovic; Rezerve: Kucher - Carp, Freitas, R. Stanciu, Stahl, Holst, R. Pop, Iurasciuc, Cooper: Antrenor: Mircea Rednic

• Echipe probabile:
  • FC Botoşani: 68. Ducan - 30. Ţigănaşu, 3. Mutombo, 40. Pius, 12. A. Friday - 33. G. David, 6. Dican, 8. Ed. Florescu - 93. Pinson, 17. Camara, 80. Cărăuşu
  • Rezerve: 82. A. Ureche, 4. Hebling, 10. Ngoma, 24. Cioiu, 26. R. Creţ, 32. Şeroni, 66. Mouaddib, 70. A. Gligor, 99. Zabou
  • UTA: 93. Fl. Iacob - 2. Rodrigues, 8. Carp, 30. Stolnik, 18. Abeid - 14. Freitas, 27. Marku - 55. R. Pop, 10. Fabry, 19. Micovschi - 9. Cooper
  • Rezerve: 13. Kucher, 4. Benga, 7. Stahl, 16. R. Stanciu, 17. Vucenovic, 21. C. Mihai, 23. Holst, 26. Iurasciuc, 80. Dumitraşcu

FC Botoşani a rămas singura echipă fără victorie din Liga 1, după ce Oţelul s-a impus pe terenul lui FCU Craiova 1948 în primul meci al etapei cu numărul 10. Cu toate acestea, moldovenii au arătat o altă faţă de când au fost preluaţi de Dan Alexa. În ultimul meci, roş-alb-albaştrii au remizat pe terenul lui Poli Iaşi, deşi au avut 1-0 şi o sumedenie de ocazii. De cealaltă parte, Mircea Rednic revine pe banca UTA-ei după infarctul suferit la partida cu FCSB.

”Bătrâna Doamnă” nu traversează deloc o perioadă grozavă. Arădenii au două înfrângeri în ultimele două jocuri şi speră să întrerupă această serie la Botoşani. Partida va fi arbitrată de o brigadă, care-l va avea la centru pe Vlad Băban.

Afla mai multe despre: botoşani utabotosaniutasuperliga