VIDEO | Leicester - Arsenal 0-1. Victorie scurtă şi necesară pentru ”tunari”. Martinelli îl apropie pe Arteta de titlul în Premier League

Premier League

Arsenal a reuşit a doua victorie consecutivă în Premier League. Gabriel Martinelli (21 de ani) a fost eroul lui Mikel Arteta.

Arsenal a câştigat partida cu Leicester City, scor 1-0, în etapa a 25 din Premier League.

Unicul gol al meciului a fost marcat de brazilianul Martinelli, chiar în debutul reprizei secunde, în minutul 46. Acesta l-a învins pe portarul Ward cu un şut plasat.

Datorită acestei victorii, Arsenal şi-a consolidat primul loc în ierarhia din Premier League. Trupa lui Mikel Arteta a acumulat 57 de puncte, cu cinci muaii multe decât principala contracandidată la titlu, Manchester City.

Formaţia pregătită de Pep Guardiola joacă tot astăzi, în deplasare, la Bournemouth.

Astfel, ”tunarii” au ajuns la două victorii la rând în Premier League (4-2 cu Aston Villa şi 1-0 cu Leicester), după ce în precedentele trei etape nu au acumulat decât un singur punct (0-1 cu Everton, 1-1 cu Brentford şi 1-3 cu Manchester City).

De asemenea, pentru Gabriel Martinelli, a fost al doilea gol în etape consecutive şi al nouălea stagional în campionatul englez.

Internaţionalul brazilian marcase ultimul gol al meciului nebun cu Aston Villa, din urmă cu o etapă.

Afla mai multe despre: arsenalpremier leaguemartinelli