VIDEO | Liverpool, victorie fără emoţii cu Burnley. Trupa lui Klopp a avut şi două goluri anulate

Liverpool

Liverpool nu a avut emoţii cu nou-promovata Burnley, în tradiţionalul ”Boxing Day” al englezilor. ”Cormoranii” sunt provizoriu lideri în Premier League.

Victorie facilă pentru Klopp şi elevii săi de Boxing Day

Liverpool a învins-o, de ”Boxing Day” în deplasare, pe Burnley, scor 2-0, în etapa a 19-a din Premier League.

Pe Turf Moor, Burnley nu a fost capabilă să fie o adversară de calibru pentru trupa lui Jurgen Klopp.

Liverpool a deschis scorul din minutul 6, prin Darwin Nunez. În minutul 26, oaspeţii au avut un gol anulat, pentru un fault în atac la Nunez, iar în minutul 55, Liverpool a bifat al doilea gol anulat – cel al lui Harvey Elliott – pentru un ofsaid al lui Salah.

Gazdele i-au dat puţine emoţii pe final lui Jurgen Klopp, dar Diogo Jota a rezolvat soarta meciului cu un gol marcat în minutul 90.

Liverpool s-a impus cu 2-0 şi, cel puţin până joi, la meciul lui Arsenal cu West Ham, este lider în Premier League, cu 42 de puncte.

Arsenal este pe locul secund, cu 40 de puncte şi un meci mai puţin jucat. Cu 11 puncte, Burnley ocupă penultima poziţie în clasament, a 19-a.

Afla mai multe despre: liverpoolpremier leaguejurgen klopp