VIDEO | Naerbro - Minaur Baia Mare 29 - 25, în turul finalei European Cup la handbal masculin

Handbal

Minaur Baia Mare a pierdut prima manşă a finalei European Cup la handbal masculin. Românii au de refăcut o diferenţă de patru goluri în returul de sâmbăta viitoare pentru a cuceri trofeul.

Minaur a avut viaţă grea la Stavanger cu Naerbo. Gruparea norvegiană aflată la primul sezon european a pus un avantaj de 3 goluri încă in primele minute.

Minaur a egalat la 8 şi s-a mers cap la cap până spre finalul primei reprize. Naerbo, echipă dintr-o localitate de 7000 de locuitori, a condus la 3 goluri la pauză.

Norvegienii care au trecut în optimi şi de Focşani s-au impus în final la 4 goluri, 29 la 25.

Minaur va juca cu trofeul pe masă peste o săptămână la Baia Mare. Ultima oară când cupa EHF European Cup a ajuns în România a fost în 2019 când competiţia a fost cucerită de CSM Bucureşti.

Afla mai multe despre: minaur