VIDEO | Petrolul - Universitatea Cluj 0-2, în Superligă! Ploieştenii, "anesteziaţi" acasă în doar 16 minute. Cum arată acum clasamentul pentru cele două

Universitatea Cluj a învins Petrolul Ploieşti, scor 2-0, în deplasarea din etapa a patra a play-out-ului Superligii. Alex Chipciu şi Dan Nistor au rezolvat meciul din primele 16 minute ale partidei. În urma acestei victorii, ardelenii sunt pe locul 12, cu 23 de puncte, iar prahovenii sunt pe locul opt, cu 27 de puncte.

VIDEO | Petrolul - Universitatea Cluj 0-2 (Chipciu 10, Nistor 16), pe Orange Sport 1 şi Orangesport.ro

Min. 71 Chipciu trece pe lângă dublă!

Min. 50 Gicu Grozav încearcă să sune revenirea pe tabelă pentru Petrolul.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min. 45+1 Pauză!

Min. 34 U Cluj, o nouă ocazie la poarta Petrolului, prin Tescan.

Min. 31 Universitatea Cluj rămâne în atac.

Min. 29 Gicu Grozav profită de eroarea unui apărător de la U Cluj, trage puternic, dar mingea loveşte transversala şi pică în faţa liniei porţii.

Min. 16 GOOOOL U Cluj! Apărarea gazdelor a cedat din nou. Nistor a driblat în careul advers şi a tras puternic pentru 2-0.

Min. 10 GOOOOL U Cluj! Chipciu apare la finalizare, după o acţiune purtată în partea dreaptă a atacului ardelenilor.

Min. 1 A început meciul de la Ploieşti.

”Găzarii” traversează o formă de excepţie şi se află pe locul doi în play-out, cu 27 de puncte, la egalitate de puncte cu U Craiova 1948, dar şi cu un meci mai puţin. Echipa antrenată de Florin Pîrvu nu a mai pierdut de la începutul lui martie şi pare scăpată de grijile retrogradării.

De cealaltă parte, Universtitatea Cluj a pierdut categoric etapa trecută la Mediaş, contra lui U Craiova 1948, scor 1-3 şi se află pe locul 12 cu 20 de puncte, cu unul mai mult decât Chinidia, formaţie ce ocupă primul loc de baraj. Ambele partide din duelul echipelor nou-promovate s-au terminat cu victoria echipei de pe Ilie Oană, 2-0 la Ploieşti şi 1-0 în deplasare, la Mediaş.

Partida dintre Petrolul Ploieşti şi Universitatea Cluj va fi arbitrată de o brigadă, care-l va avea la centru pe Marian Barbu.

Afla mai multe despre: petrolulu cluj