VIDEO | PSG, campioana Franţei! Messi a marcat golul cât un titlu pentru parizieni. Lens, revenire spectaculoasă în Champions League

Ligue 1

PSG este noua şi vechea campioană a Franţei, rezultatul de egalitate de pe terenul celor de la Strasbourg fiind suficient pentru a lua titlul în Ligue şi în acest sezon.

PSG a terminat la egalitate sâmbătă seara, în deplasare, scor 1-1, cu Strasbourg, şi este campioană a Franţei pentru al doilea an consecutiv.

Formaţia din Paris a condus cu 1-0 la Strasbourg, prin golul lui Lionel Messi, din minutul 58,

PSG termină sezonul cu frâna de mână trasă. Magicienii finalei Cupei Mondiale au făcut ingineria ideală pentru primul gol al parizienilor. Mbappe i-a pasat ideal lui Messi.

Totuşi, un vechi prieten al trupei de pe Parc des Princes i-a stricat seara. Kevin Gameiro a pândit greşeala lui Donnarumma şi a egalat pentru Strasbourg, în minutul 78.

Însă, cu acest 1-1, parizienii şi-au păstrat titlul de campioni. Este al 11-lea din istoria clubului.

Lens va merge alături de PSG în grupele Champions League, acolo unde s-a întors după 21 de ani de aşteptare. Victoria la scor de forfait cu Ajaccio i-a asigurat matematic prezenţa în competiţia de top a Europei.

Ultima dată când Lens a ajuns la masa bogaţilor a fost după singurul titlu cucerit în istoria clubului, în 1998.

A treia clasată a fost Olympique Marseille, care va juca în preliminarile Champions League, după ce a pierdut meciul de pe teren propriu cu Brest, scor 1-2.

Auxerre, cu Ionuţ Radu titular, a încheiat la egalitate la Toulouse, după ce a condus cu 1-0, prin reuşita lui  Raveloson, din minutul 23. Toulouse a egalat prin Aboukhlal, în minutul 43, şi este pe locul 16, cu 35 de puncte.

Ionuţ Radu e în pericol să retrogradeze în Franţa. Auxerre a început promiţător la Toulouse, însă gazdele au reuşit să egaleze înainte de pauză. Echipa lui Radu are adversar greu în ultima etapă. O va înfrunta acasă pe Lens.