VIDEO | Rapid - Chindia 2-0. Giuleştiul e fericit! Un penalty şi un autogol au adus o victorie necesară pentru echipa lui Mutu

Fotbal intern

Rapid a învins-o, pe teren propriu, pe Chindia, scor 2-0, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii. Au marcat Dugandzic ’66 (penalty) şi Boldor ’68 (autogol). Chindia a jucat o repriză în inferioritate numerică, după ce Căpuşă a fost eliminat în minutul 45+2.

VIDEO | Rapid - Chindia 2-0 (Dugandzic 66 - pen, Boldor 68 - autogol)

Echipele de start:

• Rapid: H. Moldovan – C. Belu, C. Săpunaru, P. Iacob, J, Morais – A. Ciobanu, A. Albu, A. Ioniţă –  A. Sefer, V. Costache, M. Dugandzic; Rezerve: Drăghia, Ştefan, Crepulja, Ignat, Pănoiu, Emmers, Luckassen Bamgboye, Papeau. Antrenor: Adrian Mutu.
  • Chindia: Căbuz - Căpuşă, Corinus, Boldor, Ad. Ioniţă - M. Dulca, Vorobjovas, Akhmatov - Neguţ, Cooper, D. Popa; Rezerve: Eşanu - C. Dinu, Perianu, Sg. Buş, A. Şerban, Atanase, Mihaiu, Orozco, Chamed; Antrenor: Toni Petrea

Min 90+3. Final de meci.

Min 83. Ocazie Chindia. Cu un om în minus, trupa lui Petrea este foarte periculoasă la poarta gazdelor, dar Moldovan are o intervenţie senzaţională la finalizarea lui Popa.

Min 69. GOOOL Rapid. Dugandzic se află în aşteptarea mingii, care venea din banda stângă, dar Boldor intervine nefericit şi respinge balonul în proprie poartă.

Min 66. GOOOL Rapid. Dugandzic execută fără emoţii lovitura, în stilul caracteristic, cu acel salt al său în drumul spre punctul cu var.

Min 65. Penalty Rapid. Giuleştenii beneficiază de o lovitură de la 11 metri.

Min 64. Ocazie Rapid. Dugandzic are prima sa oportunitate în acest meci.

Min 60. Ocazie Rapid. Papeau are o şansă de gol, la câteva minute după ce a intrat pe teren, în primul meci după mai mult de patru luni de absenţă.

Min 55. Ocazie Rapid. Ioniţă nu prinde spaţiul porţii, cu un şut periculos.

Min 54. Ocazie Rapid. Şutul lui Costache este deviat periculos spre poarta oaspeţilor, dar Căbuz are o intervenţie providenţială.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+4. Pauză.

Min 45+4. Ocazie Chindia. Neguţ are o nouă şansă de gol, dar trimite slab din interiorul careului.

Min 45+3. Ocazie Rapid. Săpunaru trece pe lângă deschiderea scorului.

Min 45+2. Eliminare Chindia. Căpuşă primeşte al doilea cartonaş galben şi este eliminat, după o intrare dură asupra lui Morais.

Min 42. Ocazie Chindia. Neguţ are un ”trasor” periculos, dar nu prinde spaţiul porţii lui Moldovan.

Min 28. Ocazie Chindia. Cooper are prima mare şansă de gol pentru oaspeţi.

Min 25. Ocazie Rapid. O nouă oportunitate de gol pentru gazde.

Min 14. Ocazie Rapid. Giuleştenii trec foarte puţin pe lângă deschiderea scorului,. Belu ratează întâlnirea cu mingea.

Min 1: Începe partida.

Rapid şi Chindia se întâlnesc într-un meci din cadrul etapei a 27-a din Superligă.

Giuleştenii vin după două etape în care nu au reuşit să câştige. Au pierdut pe Giuleşti, cu U Craiova 1948, scor 1-2, şi au remizat cu CS Mioveni, în deplasare, scor 0-0.

Astfel, pentru a rămâne printre echipele fruntaşe din Superligă, formaţia lui Adi Mutu este obligată să câştige partida cu Chindia, dar misiunea va fi una dificilă.

Trupa pregătită de Toni Petrea este una dintre cele mai în formă echipe din Superligă în anul 2023.

Este neînvinsă de cinci etape, perioadă în care au obţinut şi două victorii, dar a oferit şi meciuri foarte spectaculoase, cu multe goluri, uneori chiar cu răstunări incredibile de scor.

Afla mai multe despre: rapid chindiasuperliga