VIDEO | Victorie clară pentru CFR Cluj în meciul cu revelaţia Chindia. Prima înfrângere pentru Toni Petrea, în Superligă, pe banca târgoviştenilor

Fotbal intern

CFR Cluj a învins-o, duminică, pe teren propriu, pe Chindia Târgovişte, scor 2-0, în etapa a 19-a din Superligă.

Kolinger a deschis scorul cu o lovitură de cap în minutul 16. Golul de 2-0 a fost marcat de Cristian Manea, din penalty, în minutul 80.

CFR  Cluj se află pe locul secund în campionat, cu 40 de puncte.

• CFR CLUJ: Scuffet - Manea, Kolinger, Burcă, Camora – Deac (Roger 84), Cvek (Bordeianu 89), Boateng (Hoban 90) - Yeboah, Janga (Mistrati 89), Petrila (Gîdea 83). ANTRENOR: Dan Petrescu
  • CHINDIA: Căbuz - Căpuşă (Mihaiu 82), Celea, Orozco, Ioniţă - Vorobjovas, Passaglia (A. Şerban 81) - Neguţ, Popadiuc, Dumitraşcu (Grubac 65; Cherchez 74) – Popa. ANTRENOR: Anton Petrea

CFR Cluj - Chindia 1-0 (Kolinger '17, Manea '80 - penalty)

Echipele de start:

• CFR Cluj: Scuffet - Manea, Kolinger, Burcă, Camora - Deac, Boateng, Cvek - Yeboah, Janga, Petrila; Antrenor: Dan Petrescu
  • Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Orozco, Ioniţă - Vorobjovas, Passaglia - Neguţ, Popadiuc, Dumitraşcu - Popa; Antrenor: Toni Petrea

Min. 80 - GOOOOOOOOL CFR Cluj! Cristi Manea deschide scorul dintr-un penalty transformat fără emoţii.

Min 45+2. Pauză.

Min 17. GOOOL CFR. Kolinger deschide scorul pentru echipa lui Dan Petrescu.

Min 1. Începe meciul.

CFR Cluj şi Chindia se întâlnesc în cadrul etapei cu numărul 19 din Liga 1. Este al doilea meci al zilei de duminică, după Farul - Botoşani, înainte de FC Argeş - Rapid.

Odată cu revenirea Ligii 1, după pauza competiţională, campioana şi-a continuat ”marşul” spre recuperarea distanţei faţă de liderul Farul Constanţa.

În momentul de faţă, între cele două echipe, distanţa este de patru puncte şi poate rămâne la fel dacă ambele îşi câştigă partidele din această etapă.

Totuşi, în faţa lui Dan Petrescu şi a elevilor săi stă Chindia Târgovişte, o formaţie neînvinsă în campionat de la sosirea lui Toni Petrea.

De la reluarea campionatului, Chindia a remizat cu Universitatea Craiova (1-1), în timp ce CFR Cluj a învins-o pe FC Hermannstadt (3-2).

În tur, campioana României s-a impus fără emoţii, scor 2-0, dar într-o perioadă în care dâmboviţenii erau pregătiţi de Adrian Mihalcea şi se situau pe ultimul loc.

Însă, duelul de acum promite să fie mult mai echilibrat şi mult mai dificil pentru Dan Petrescu şi echipa sa.

Afla mai multe despre: cfr cluj chindiasuperliga