Xavi, elogii pentru Ousmane Dembele după prestaţia stelară a francezului cu Celta: ”Face diferenţa pentru noi”

La Liga

Xavi a vorbit despre prestaţia avută de Ousmane Dembele în victoria Barcelonei cu Celta Vigo.

FC Barcelona a câştigat partida cu Celta Vigo, scor 3-1, în etapa a 36-a din La Liga, iar Ousmane Dembele a avut o prestaţie de excepţie.

Campionul mondial a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, livrând două pase decisive pentru colegii săi şi fiind un permanent pericol pentru defensiva adversă.

Francezul i-a servit ideal pe coechipierii Memphis Depay şi Aubameyang, care au introdus mingea în poartă, în minutele 30 şi 48.

La golul mecare de olandez, Dembele a dat mingea printre picioarele unui adversar, iar de un altul a trecut spectaculos în viteză.

Jucătorul care în această lună va împlini 25 de ani se află la final de contract cu Barcelona, iar viitorul său la club este încă incert.

La finalul meciului, Xavi a fost plin de laude pentru Ousmane Dembele, pe care îl consideră un fotbalist important la echipă, lucru pe care l-a subliniat nu de puţine ori.

”A face diferenţa nu înseamnă doar a marca goluri. Primul gol este practic al lui, apoi îi oferă un alt gol pentru Auba. Ousmane face diferenţa pentru noi”, a declarat Xavi, după meci, citat de barcauniversal.com.

Cu cele două pase decisive din victoria cu Celta, Dembele a ajuns la 13 în actualul sezon, fiind lider la acest capitol în La Liga.

Internaţionalul francez l-a întrecut pe conaţionalul Benzema, care a rămas la 11 pase decive.

Totuşi, Dembele are un singur gol marcat în acest sezon, în 20 de apariţii în campionat.

Negocierile dintre Barcelona şi Ousmane Dembele pentru prelungirea contactului continuă. Fotbalistul este dorit de cluburi precum PSG sau Manchester United.

Afla mai multe despre: xavidembele