Zi de graţie pentru Ionuţ Radu! Portarul român a bifat încă un meci fără gol primit, iar Auxerre a câştigat şi a părăsit zona retrogradabilă

Ligue 1

Echipa franceză AJ Auxerre, cu portarul român Ionuţ Radu integralist, a dispus sâmbătă, pe teren propriu, de formaţia Troyes, scor 1-0, în etapa a 29-a din Ligue 1.

Autorul golului care a adus victoria gazdelor a fost Mbaye Niang, în minutul 72. Ionuţ Radu a fost utilizat ca titular de antrenorul Christophe Pelissier. Portarul român a bifat toate minutele meciului.

Cu această victorie Auxerre a adunat 26 de puncte şi se află deasupra zonei retrogradării, pe locul 16, în vreme ce Troyes ocupă locul 18, cu 21 de puncte. Radu a avut două intervenţii salvatoare, şi a primit nota 7,1 din partea Sofascore.

Fosta campioană a Franţei a primit doar trei goluri, în ultimele cinci partide, cu Radu titular. Pentru Auxerre urmează meciul cu AJ Ajaccio, în deplasare, pe 9 aprilie.

Afla mai multe despre: ionuţ radu