”A fost o ruşine". Xavi a răbufnit după ce a fost trimis în tribune la debutul Barcelonei în La Liga: ”I-am spus asta centralului şi m-a eliminat”

FC Barcelona

Antrenorul celor de la FC Barcelona, Xavi (43 de ani), a tras concluzii foarte dure după meciul încheiat la egalitate pe terenul celor de la Getafe.

Barcelona a încheiat la egalitate cu Getafe, scor 0-0, într-un meci din prima etapă din campionatul Spaniei.

A fost război în toată regula pe terenul lui Getafe, unde au fost acordate nu mai puţin de trei cartonaşe roşii.

Primul l-a văzut Raphinha (42), l-a urmat şi Mata (57), de la Getafe, pentru ca în minutul 70 să fie eliminat şi Xavi, pentru proteste vehemente.

Prin urmare, tehnicianul catalanilor a văzut ultimele 20 de minute din meci din tribună.

La conferinţa de presă susţinută la finalul meciului, Xavi nu a avut reţineri şi a acuzat dur maniera de arbitraj.

"I-am spus centralului că permite prea multe faulturi. De aceea m-a eliminat. În urmă cu câteva zile, am avut (n.r. antrenorii) o întâlnire cu arbitrii şi aceasta a fost prima regulă despre care am discutat.

Au spus că îi vor înţelege mai mult pe tehnicieni. Contează ceea ce se întâmplă pe teren. Nu a fost niciun henţ. Dacă nu e nimic clar, nu fluiera. Asta ni s-a spus. A fost o ruşine", a declarat Xavi.

Meciul a avut o durată totală de 116 minute, jucându-se 10 minute în plus în prelungirile primei reprize şi încă 16, la finalul celei de-a doua.

Afla mai multe despre: barcelonala ligaxavi