AC Milan, eliminată din Cupa Italiei, după un meci de coşmar. Tătăruşanu, integralist. Ce impresie a lăsat portarul român

AC Milan

Surpriză mare în Cupa Italiei. Campioana AC Milan a fost eliminată din faza optimilor după un meci cu Torino, care a avut o desfăşurare halucinantă. Ciprian Tătăruşanu (36 de ani) a fost integralist la milanezi şi a avut printre cele mai bune prestaţii de la echipa lui Stefano Pioli.

AC Milan a fost eliminată, miercuri, în optimile Cupei Italiei, fiind învinsă de Torino, scor 0-1, după prelungiri.

A fost unul dintre acele partide în care oricâte ocazii are echipa favorită, mingea pur şi simplu nu vrea să intre în poartă.

Aşa s-a întâmplat şi în cazul lui AC Milan. Campioana Italiei a avut peste 30 de şuturi la poartă şi opt pe spaţiul porţii, a lovit bara şi alte oportunităţi de a marca, inclusiv situaţii unu la unu cu portarul advers, dar s-a recunoscut învinsă.

Unicul gol al meciului a fost marcat de oaspecţii de la Torino, prin Adopo, în minutul 114. Torinezii au avut un jucător eliminat, pe Djidji, în minutul 70.

În sferturi, Torino va evolua cu învingătoarea meciului dintre Sampdoria şi Fiorentina.

În acest meci, Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la Milan, iar, la final, presa din Italia a făcut caracterizarea prestaţiei portarului român, pe care nu l-a găsit vinovat pentru golul încasat de milanezi.

”A fost puţin ocupat. Nu a putut face nimic la golul lui Adopo”, au scris jurnaliştii italieni de la Tuttomercatoweb, care i-au acordat nota şase pentru evoluţia din meciul cu Torino.

Doar mijlocaşul Sandro Tonali a primit o notă mai mare decât portarul român, respectiv 6,5.

Afla mai multe despre: ac milantatarusanu