VIDEO | PSG, victorie în Ligue 1. Messi, crucial pentru campioana Franţei, la primul meci după ce a cucerit titlul mondial

Lionel Messi

PSG a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia Angers, scor 2-0, într-un meci al etapei a 18-a din Ligue 1. Lionel Messi a înscris la prima sa partidă din acest an, totodată şi prima de la cucerirea Cupei Mondiale cu naţionala Argentinei.

Fără Mbappe, dar cu Messi şi Neymar, PSG a deschis scorul rapid pe Parc des Princes, prin Ekitike, în minutul 4.

Parizienii au dominat, dar s-au desprins abia în minutul 71, când Messi, la primul meci după ce a devenit campion mondial în Qatar, a înscris al optulea său gol stagional, acordat de arbitru după consultarea VAR, pe motiv de ofsaid la Mukiele şi Messi.

S-a încheiat 2-0 pentru PSG, care a bifat al 31-lea meci consecutiv fără înfrângere pe teren propriu, în Ligue 1. Echipa lui Christophe Galtier se află pe primul loc în clasament, cu 47 de puncte.

Rivala Olympique Marseille şi-a securizat deocamdată locul al treilea şi s-a apropiat la doar două puncte de Lens după victoria cu 2-0 obţinută la Troyes. Golurile au fost înscrise în prima repriză de Mbemba ('9) şi Veretout ('45).

Nice, fără Rareş Ilie, neconvocat pentru acest meci, şi cu un interimar, după demiterea principalului Lucien Favre, a învins pe Montpellier cu un categoric 6-1, prin golurile marcate de Nicolas Pepe ('14, '55), Khephren Thuram ('34), Delort ('74) şi Barkley ('81, '84). Golul oaspeţilor a fost înscris de Savanier, în minutul 79.