Alex Maxim, gol pentru Gaziantep! Căpitanul a deschis scorul, dar echipa a pierdut

Mijlocaşul român Alex Maxim (34 de ani) a reuşit să marcheze primul său gol din acest sezon din campionatul Turciei.

Alex Maxim, primul gol din acest sezon din Turcia

Gaziantep a pierdut partida din deplasare cu Sivasspor, scor 2-3, în etapa a cincea din Superliga Turciei.

Scorul a fost deschis de căpitanul Alex Maxim, din penalty, în minutul 6. Până la pauză, Manaj a egalat pentru Sivasspor, în minutul 37.

În partea secundă, Balde a dus gazdele în avantaj (69), pentru ca un minut mai târziu (70) să ia cartonaşul roşu şi să fie eliminat.

Totuşi, Sivasspor a mai punctat o dată pe tabelă, prin Paluli (83). Kodro a redus din diferenţă pentru Gaziantep, în minutul 88.

În prezent, Sivasspor ocupă locul 7, cu şapte puncte, în timp ce Gaziantep este pe 13, cu trei puncte.

În ceea ce-l priveşte pe Alex Maxim, mijlocaşul ofensiv român este la primul gol din această stagiune, în al treilea meci jucat.

Cotat la un milion de euro şi ajuns la 34 de ani, Maxim a ajuns la 156 de meciuri jucate în carieră la Gaziantep, la care a contribuit cu 47 de goluri şi 33 de pase decisive.

Afla mai multe despre: alex maximgaziantepturcia