Alexi Pitu, apariţie pentru Bordeaux în derby-ul cu Le Havre. Cum s-a descurcat fotbalistul român

Alexi Pitu (20 de ani) a prins ultimul sfert de oră al meciului dintre Bordeaux şi Le Havre, unul dintre cele mai disputate dueluri din acest sezon din Ligue 2.

Bordeaux şi Le Havre s-au întâlnit, pe ”Matmut Atlantique”, în capul de afiş al rundei cu numărul 21 din Ligue 2, iar câştig de cauză au avut cei din urmă, respectiv oaspeţii, care s-au impus cu scorul de 2-1.

Pentru câştigători au marcat Casimir (15) şi El Hajjam (77), în timp ce pentru formaţia gazdă, cea învinsă, a punctat Nsimba (55).

La Bordeaux a jucat şi Alexi Pitu, recent adus de la Farul Constanţa. Acesta a început meciul pe banca de rezerve, dar a prins ultimul sfert de oră.

În urma evoluţiei, jucătorul român a primit notat 6,6, potrivit site-ului de specialitate SofaScore. Cea mai mică notă, 6.2, a fost împărţită de Malcom Bokele (Bordeaux) şi Antoine Joujou (Le Havre), în timp ce cea mai mare, 7,4, i-a fost atribuită lui Oualid El Hajjam (Le Havre).

A fost al doilea meci jucat de Pitu la Bordeaux. În primul, a bifat 18 minute în victoria clară cu Dijon (3-0).

În urma acestui eşec, dar şi a celorlalte rezultate înregistrate în etapa a 21-a din Ligue 2, Bordeaux a coborât pe locul 3 în clasament, cu 36 de puncte, la egalitate cu a doua clasată, Sochaux. Liderul, Le Havre, are 46 de puncte.

Afla mai multe despre: alexi pituligue 2