Borussia Dortmund, victorie la scor pe terenul lui FC Koln. Dar nu a urcat pe loc de Liga Campionilor

Borussia Dortmund

Borussia Dortmund a reuşit o victorie la scor în meciul cu FC Koln, aflată pe loc retrogradabil în campionatul din Germania.

Borussia Dortmund a învins-o, în deplasare, pe FC Koln, scor 4-0, într-un meci din etapa a 18-a din Bundesliga.

La Koln, Donyell Malen a deschis scorul încă din minutul 12, pentru oaspeţi, olandezul reuşind să înscrie golul cu numărul 500 al Bundesligii din acest sezon.

Dortmund a dominat, dar nu a mai înscris până la pauză. Al doilea gol al oaspeţilor a venit în minutul 58, când Niclas Fullkrug a transformat un penalty, iar trei minute mai târziu Donyell Malen a făcut 3-0.

Rezultatul final a fost stabilit în prelungiri, de Youssoufa Moukoko, şi Borussia Dortmund s-a impus cu 4-0 şi este pe locul 5 în clasament, având 33 de puncte.

FC Koln este pe loc retrogradabil, 17, cu doar 11 puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 18-a din Bundesliga:

• Freiburg – Hoffenheim 3-2 (Holer 37, Grifo 55, Sallai 85 / Weghorst 57, Beier 77)
  • FC Koln – Borussia Dortmund 0-4 (Malen 12, 61, Fullkrug 58 penalti, Moukoko 90+2)
  • Heidenheim – Wolfsburg 1-1 (Jenz autogol 45 / Cerny 7)
  • Darmstadt – Eintracht Frankfurt 2-2 (Justvan 61, Vilhelmsson 90+5 / Nkounkou 33, Knauff 51)

Afla mai multe despre: borussia dortmundbundesligakoln