BREAKING | Partida Sepsi - U Craiova 1948, abandonată! Centralul Chivulete a trimis echipele la vestiare, iar meciul s-a încheiat în minutul 26. Ce s-a întâmplat

Sepsi Sf. Gheorghe

Partida dintre Sepsi şi U Craiova 1948, care a debutat, duminică, la ora 16:00, a fost întreruptă în minutul 26 de centralul Andrei Chivulete, după ce fanii olteni începuseră scandări rasiste şi xenofobe la adresa adversarilor. Ambele echipe au fost trimise la vestiare, iar, după ce au revenit, iar suporterii nu s-au oprit, partida a fost abandonată.

VIDEO | Sepsi - U Craiova 1948 0-0

• Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ciobotariu, Bălaşa, Dumitrescu - C. Matei, Păun, Aganovic - Tudorie, Safranko, Ştefănescu
  • Rezerve: Began - Ninaj, M. Tamas, Ispas, Francisco Junior, I. Gheorghe, Achahbar, A. Şerban, Rondon
  • U Craiova 1948: Gurău - Paramatti, Duarte, Agostinho Henriques, Huyghebaert - Albu, Vl. Achim - Baeten, Bauza, Bahassa - Chiţu
  • Rezerve: R. Popa - Negru, Mascarenhas, Zanfir, Van Durmen, Asamoah, Ganea, Ibrahim, Blănuţă

Partida dintre Sepsi şi U Craiova 1948 a fost întreruptă în minutul 24, iar apoi în minutul 26, după ce suporterii olteni nu s-au oprit din scandările rasiste şi xenofobe la adresa adversarilor.

Cele două formaţii au revenit pe gazon după 12 minute, dar meciul a fost anulat. Cel mai probabil, U Craiova 1948 va pierde partida la masa verde, 0-3.

Decizia de a abandona un meci din acest motiv este fără precedent în România.

Salut decizia luată de arbitru. Sunt manifestările unor băieţi care vin la meciuri pentru altceva, ei vor să fie în prim plan. Pe teren e un singur maghiar, portarul Niczuly.

Sepsi are trei jucători străini, iar Craiova şapte. Dar cred că tot face parte din scandalul dintre suporterii echipei oltene şi patronului. Dar e inacceptabil aşa ceva şi bravo lui Chivulete”, a comentat Andrei Vochin, după prima întrerupere. la Orange Sport.

Parida s-a reluat după 13 minute, dar a fost anulată, după ce suporterii au continuat cu scandările.

Min 26. Meciul este întrerupt din cauza scandărilor xenofobe ale fanilor olteni.

Min 1. A început partida.

La Sfântu Gheorghe se anunţă un meci cu goluri între două echipe ofensive ale Superligii.

Sepsi Sfântu Gheorghe este pe locul al şaselea, ultimul care asigură prezenţa în play-off, cu 32 de puncte. Anunţul lui Dani Coman conform căruia Hermannstadt are şanse să-şi recupereze punctele deduse pune presiune pe echipa antrenată de Cristiano Bergodi.

De cealaltă parte, U Craiova 1948 vrea să se îndepărteze de zona periculoasă a clasamentului. Oltenii sunt pe locul 12, cu 24 de puncte, dar sunt în revenire de formă, cu două remize şi două victorii în ultimele patru etape.

Afla mai multe despre: sepsi - u craiova 1948