Budescu, ”on fire” la Farul. Fără Alibec şi Borza, ”Magicianul” este noul ”Rege” din teren. Gol excepţional marcat în returul cu Flora Tallinn | VIDEO

Farul Constanța

Farul Constanţa nu resimte plecările lui Denis Alibec şi Andrei Borza, deoarece Constantin Budescu (34 de ani) trece printr-o formă sportivă foarte bună.

Farul Constanţa şi Flora Tallinn s-au întâlnit şi în Estonia, în returul din turul al treilea preliminar din Conference League.

În manşa tur, campioana României s-a impus categoric la Ovidiu, scor 3-0.

Totuşi, chiar înaintea partidei retur, Farul Constanţa a rămas fără doi dintre cei mai importanţi jucători: atacantul Denis Alibec şi fundaşul Andrei Borza.

Primul a ales o aventură în Qatar, la Muaither SC, iar cel din urmă a dat curs propunerii venite din partea celor de la Rapid.

În ciuda acestor plecări recente, Farul a început excelent returul cu Flora Tallinn şi a condus cu 2-0 după nici 20 de minute de la fluierul de start.

Rivaldinho, care i-a luat locul în primul 11 lui Alibec, a deschis scorul în minutul 3. Tabela a fost majorată de Constantin Budescu, în minutul 18, cu un şut magnific, cu exteriorul, de la marginea careului.

În vârstă de 34 de ani, Budescu a ales să vină la Farul, după ce s-a despărţit de Petrolul. Este deja al doilea gol marcat de ”Budi” pentru formaţia lui Hagi, la doar al doilea meci oficial disputat.

În play-off-ul Conference League, Farul Constanţa va da piept peste pierzătoarea dintre Qarabag (Azerbaidjan) sau HJK Helsinki (Finlanda).

Afla mai multe despre: farulconference leagueconstantin budescu