Burcă încă mai crede: ”Promovarea directă nu e jucată”. Cum explică evoluţia slabă a lui Dinamo cu Poli Iaşi: ”Am arătat rău”

Dinamo București

Antrenorul echipei Dinamo, Ovidiu Burcă (43 de ani), a tras concluziile după eşecul suferit de ”câini” în faţa formaţiei Poli Iaşi, în play-off-ul Ligii 2.

Dinamo a pierdut, pe teren propriu, cu Poli Iaşi, scor 1-3, în ultimul meci din etapa a cincea a play-off-ului Ligii 2.

Golul formaţiei bucureştene a fost înscris de Ghezali, în minutul 22, în timp ce pentru Poli Iaşi au marcat Harrison (42) şi Roman (57, 68).

La finalul meciului disputat pe stadionul Arcul de Triumf, Ovidiu Burcă a precizat echipa sa a avut prestaţii total diferite în cele două reprize şi a pus acest fapt pe seama lipsei de experienţă a jucătorilor dinamovişti.

De asemenea, antrenorul lui Dinamo a punctat că încă mai speră la promovarea directă în Superligă, atâta timp cât mai sunt matematic şanse.

”Două reprize diametral opuse, aşa se întâmplă când o echipă tânără nu ştie să gestioneze un gol primit în final de repriză.

Ne-am pierdut încrederea şi am arătat rău în repriza a doua, din păcate. Schimbarea lui Ţîră ne-a schimbat dinamica jocului. Se accidentase.

Când iei un gol aşa târziu, trebuie să ai caracter, să ai curaj, trebuie să învăţăm asta. Am încercat la pauză să-i încurajez, să le ridic moralul. Din păcate, nu am reuşit.

A fost o primă repriză foarte bună. Din păcate, în a doua repriză... Aşa e când îţi pierzi încrederea.

Promovarea directă, chiar dacă astăzi am pierdut, nu e jucată încă. Mai sunt puncte puse în joc, depinde cum vom gestiona acest moment”, a declarat Ovidiu Burcă.

În clasamentul Ligii 2, Dinamo este pe poziţia 4, cu 38 de puncte, în timp ce Poli Iaşi este lider, cu 49 de puncte, două mai multe decât Steaua, aflată pe locul 2.

Afla mai multe despre: dinamoburcaliga 2