”Cei care fac regulile nu înţeleg jocul”. Critici la adresa arbitrajului după golul controversat al lui Manchester United. Un fost arbitru a intervenit

Premier League

Golul de 1-1 marcat de Brunos Fernandes în derby-ul Manchester United - Manchester City a creat o polemică uriaşă în fotbalul englez şi a provocat mai multe reacţii contradictorii între mai mulţi oameni de fotbal şi specialişti în ale arbitrajului.

Manchester United a învins-o pe Manchester City, scor 2-1, în etapa a 20-a din Premier League, după ce a reuşit să revină incredibil în ultimul sfert de oră al jocului.

Dar meciul a fost marcat de mai multe momente controversate legate de arbitraj. Cel mai important a fost cel din care Bruno Fernandes a egalat la 1, în minutul 79.

Manchester City, în frunte cu Pep Guardiola, au protestat vehement pentru ca reuşita să nu fie validată reclamând un ofside la Rashford, dar arbitrii din camera VAR au considerat că cel din urmă nu a influenţat faza.

Însă, fost mare portar al lui Chelsea, Petr Cech, a fost de altă părere, iar mesajul său postat pe Twitter s-a viralizat rapid:

"Primul gol al lui United dovedeşte că oamenii care fac regulile nu înţeleg jocul".

Cum a fost explicată validarea golului controversat marcat de Bruno Fernandes

"Potrivit regulamentului, Rashford nu a făcut nimic greşit. Nici nu a jucat mingea, nici nu a încurcat un fotbalist care juca sau care voia să joace mingea. De altfel, Rashford a jucat faza foarte bine", a clarificat fostul arbitru Peter Walton, citat de Mirror.

Afla mai multe despre: premier leaguederby of manchester