VIDEO | CFR Cluj - Hermannstadt 0-1. Bejan a dat lovitura în prelungiri! Kolinger a fost eliminat. Farul încheie 2022 pe primul loc

Fotbal intern

FC Hermannstadt a învins pe CFR Cluj cu 1-0, în etapa a 21-a din Superligă, după un gol marcat de sibieni în prelungirile partidei.

LIVE VIDEO | CFR Cluj - FC Hermannstadt 0-1 (Bejan 90+5)

• CFR Cluj: Scuffet - Manea, Kolinger, Yuri, Camora - Deac, Boateng, Cvek, Bîrligea - Malele, Janga
  • Rezerve: Sava, Braun, Bălan, Hoban, Bordeianu, Vito, Gîdea, Yeboah, Roger
  • Hermannstadt: Letica - Medina, Antoche, Opruţ, Bejan, Butean - Sota, Oroian, Bicean, Balaure - Paraschiv
  • Rezerve: Muţiu, P. Petrescu, Iancu, Babic, Baba, Răuţă, Năstăsie, Bucuroiu

FC Hermannstadt a produs o surpriză învingând, marţi, în deplasare, scor 1-0, echipa campioană, CFR Cluj, în ultimul meci al anului în Superligă.

În clasament Farul conduce cu 45 de puncte, urmată de CFR Cluj (44), FCSB (38), Rapid (38), CS Universitatea Craiova (38), FC Hermannstadt (33), Sepsi (32), Petrolul (30), FC Voluntari (26), FCU Craiova 1948 (23), FC Argeş (23), Chindia (21), FC Botoşani (21), Universitatea Cluj (19), UTA Arad (19) şi CS Mioveni (9).

Min. 90+7 - Final!

Min. 90+5 - GOOOOOOOLLLLLLLLLLL HERMANNSTADT! Bejan înscrie cu capul, după un corner!

Min. 90+3 - ELIMINARE! Kolinger e trimis la cabine după două "galbene"

Min. 75 - Ocazie CFR Cluj! Yuri trimite plouat, cu capul, după un corner, dar mingea e bâlbâită.

Min. 67 - Ocazie CFR Cluj! Şut moale de la 17 metri, fără emoţii, însă, pentru Letica.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+1 Pauză!

Min. 39 Camora trage din afara careului la prima bară, dar Letica reţine mingea.

Min. 37 Balaure reia peste poartă cu capul dintr-o centrare venită din partea stângă.

Min. 31 Yuri recentrează dintr-o lovitură liberă, iar Birligea trage slab, peste poartă, din poziţie centrală.

Min. 11 CFR Cluj s-a apropiat din nou de poarta lui Letica.

Min. 6 Birligea are prima ocazie a meciului, dar scorul rămâne 0-0.

Min. 1 A început meciul din Gruia.

Meciul dintre CFR Cluj FC Hermannstadt este ultimul din România în 2022, după care Superliga intră în pauza competiţională provocată de sărbătorile de iarnă.

CFR Cluj are şansa de a încheia anul pe primul loc. În cazul unei victorii, campioana României ar trece cu două puncte peste Farul Constanţa, formaţie ce a condus în mare parte campionatul românesc.

Cu 44 de puncte momentan, CFR ar acumula 47, în timp ce formaţia lui Gică Hagi ar rămâne cu 45.

CFR Cluj se află într-o formă excelentă. Este neînvinsă de şase meciuri în Superligă, iar faptul că ar putea încheia anul ca ldier al campionatului, poate reprezenta o motivaţie în plus pentru elevii lui Dan Petrescu pentru o evoluţie consistentă şi cu FC Hermannstadt.

Sibienii sunt cu moralul în al nouălea cer. Au debutat ideal pe noua arenă, cu o victorie de răsunet, chiar în faţa liderului Farul Constanţa (4-0).

Totuşi, aceasta a fost prima victorie după o serie de mai multe meciuri în care trupa lui Marius Măldărăşanu nu a reuşit să câştige, iar la momentul actual ocupă locul şapte, cu 30 de puncte, după 20 de etape.

Astfel, meciul dintre CFR Cluj şi FC Hermannstadt se anunţă a fi unul disputat, dar în care campioana României să iasă învingătoare.

Afla mai multe despre: cfr cluj hermannstadtsuperliga