Cum se simte la Petrolul iminenta venire a noului patron. Antrenorul a ”dat din casă” şi ce a spus despre jucătorul său decisiv: ”M-a obligat să-l bag titular”

Petrolul

Florin Pîrvu (47 de ani) a tras concluziile după victoria la limită obţinută de echipa sa, Petrolul Ploieşti, în prima dispută din acest sezon de play-out, contra celor de la UTA Arad.

Petrolul Ploieşti a învins-o pe UTA Arad, scor 1-0, cu un gol marcat în minutul 90, în prima etapă a play-out-ului Superligii.

Autorul unicului gol al meciului a fost, în minutul 90, Doua, care a şutat puternic din afara careului, la o minge respinsă de apărarea arădenilor.

La finalul meciului, antrenoru Florin Pîrvu a avut un discurs echilibra, în care a abordat subiectul ce ţine prestaţia Petrolului în această partidă, dar şi venirea iminentă a lui Marian Copilu în organigrama clubului prahovean.

”În prima repriză eu zic că am avut situaţii de gol. Nu consider că suferim, echipa joacă, jucătorii îşi asumă responsabilităţi. Nu suntem o echipă care joacă defensiv. Jucătorii îşi asumă lucruri, joacă, îi felicit pe această cale.

(n.r. despre Doua) Se antrenează foarte bine. Îşi aşteaptă momentul şi şi-a câştigat locul în echipă. M-a obligat să-l bag titular.

Toată lumea spune că jucăm într-un sistem defensiv. Nu, uitaţi-vă cum joacă echipa. Noi jucăm acasă cu suporterii alături. Poate să fie un avantaj.

Pauza o să fie benefică pentru toate echipele. Aşa cum noi am jucat într-o săptămână cu Farul, FCSB şi CFR, e o încărcătură mare pentru jucători şi va fi o pauză binemeritată.

(n.r. despre venirea lui Marian Copilu la club) Nu ştiu ce să spun mai mult decât ce s-a scris. Momentan, vrem să ne bucurăm de acest succes. Dacă va veni lângă noi este un lucru bun şi ne poate ajuta. Orice ajutor e benefic.

Trebuie să rămânem echilibraţi, să o luăm joc cu joc, pentru că va fi un play-out foarte disputat şi vom vedea la final unde ne vom găsi”, a declarat Pîrvu, după meci.

În urma acestui rezultat, Petrolul a urcat pe prima poziţie din play-out, cu 21 de puncte, în timp ce UTA Arad este penultima în România, cu doar 14 puncte.

Afla mai multe despre: petrolulflorin pirvu