”O gură mare de oxigen”. Florin Pîrvu, prima victorie după eşecurile cu granzii Farul, CFR, FCSB şi Universitatea Craiova. Petrolul încheie cu bine sezonul regular

Petrolul

Florin Pîrvu (47 de ani) a tras concluziile după victoria reuşită de Petrolul Ploieşti cu FC Argeş, chiar în Trivale.

Petrolul Ploieşti a învins, în deplasare, scor 1-0, formaţia FC Argeş, în ultima etapă a sezonului regular al Superligii.

Gazdele au avut o ocazie uriaşă în minutul 17, când Vâlceanu a scos şutul din careu al lui Koubemba, dar cei care au deschis scorul au fost ploieştenii.

În minutul 40 a venit unicul gol al partidei din Trivale. Irobiso i-a pasat lui Grozav, în careu, şi acesta l-a învins pe Straton pentru 1-0.

FC Argeş a replicat prin bara din lovitură liberă a lui Jakolis, din minutul 51, dar nu a fost în stare să aducă modicări pe tabelă.

La finalul meciului, Florin Pîrvu a fost mulţumit de prestaţia jucătorilor săi şi i-a felicitat pentru efortul depus.

I-a părut rău ed cartonaşul galben încasat de Takayuki Seto, cel care va fi astfel suspendat pentru primul meci din play-out.

De asemenea, antrenorul Petrolului este de părere că play-out-ul va fi unul foarte disputat, toate echipele implicate fiind de valori apropiate.

”Vreau să îmi felicit jucătorii pentru rezultat, pentru efortul depus, o victorie mare pentru noi, pentru încredere, pentru ceea ce ne aşteaptă în play-out. E o gură mare de oxigen.

Nu cred că există formula perfectă, dar mă bucur că jucătorii au înţeles ce doresc eu de la ei. Îmi doresc foarte mult să avem o implicare totală, astăzi mi-au demonstrat că putem face asta.

Din păcate, Taka (n.r. Seto) a luat acest galben care îl... nu poate juca meciul următor, dar suntem în regulă, avem jucători care îl pot înlocui fără probleme.

(n.r. cum se vede play-out-ul?) Un play-out foarte disputat, din punctul meu de vedere, echipele sunt egale, va fi o luptă crâncenă cu siguranţă”, a declarat Pîrvu, după meci.

În urma acestui succes, Petrolul Ploieşti se află pe locul 8, cu 36 de puncte. Va intra în play-out cu 18, după înjumătăţire.

Afla mai multe despre: florin pirvupetrolul