Cunoaştem prima echipă calificată în optimile Conference League! Coşmarul FCSB-ului din 2011 a produs surpriza

Maccabi Haifa s-a calificat miercuri seara în optimile Conference League după ce a terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu formaţia belgiană Gent, în play-off-ul competiţiei.

Învingători cu 1-0 în tur, israelienii au deschis scorul şi la Gent, în minutul 4, prin golul haitianului Frantzdy Pierrot. Gazdele au egalat în minutul 69, când a înscris Tarik Tissoudali, iar din minutul 72 misiunea oaspeţilor a devenit şi mai dificilă, odată cu eliminarea lui Daniel Sundgren, care a primit al doilea cartonaş galben.

Belgienii au pus presiune pe poarta apărată de Shareef Keouf, însă scorul nu s-a modificat şi Maccabi Haifa s-a calificat în optimile Conference League cu 2-1 rezultat cumulat în cele două manşe ale play-off-ului.

În 2011, israelienii i-au administrat FCSB-ului un eşec categoric în grupele Europa League, 5-0 la Haifa.

Afla mai multe despre: maccabi haifagentconference league