Cupa Mondială: Brazilia - Coreea de Sud 4-1. Sud-americanii au rezolvat meciul încă din prima repriză. Japonia - Croaţia 1-1 (2-4 după penalty-uri)! Cele două câştigătoare de luni se vor întâlni în sferturi

Cupa Mondială

Reprezentativa Braziliei a învins, luni, cu scorul de 4-1, selecţionata Coreei de Sud, şi s-a calificat în sferturi la Cupa Mondială. Echipa din America de Sud va juca în sferturi contra Croaţiei.

Brazilia - Coreea de Sud 4-1 (Vinicius 7 Neymar 13, Richarlison 29, Paqueta 39) // ( Paik 76)

Echipele de start

Brazilia: Alisson - Militao, T. Silva, Marquinhos, Danilo - Casemiro - Paqueta, Neymar - Rapinha, Richarlison, Vinicius Junior

Rezerve: Weverton, Ederson - Antony, Bremer, Bruno Guimaraes, Dani Alves, Eerton Ribeiro, Fabinho, Fred, Martinelli, Pedro, Rodrygo

Selecţioner: Tite

Coreea de Sud: S. Kim - H. Kim, J. Kim, Y. Kim, S. Kim - Lee, Jung, B. Hwang, C. Hwang - Cho, Heung-Min Son

Rezerve: Jo Hyeon-Woo, Bum-Keun Song - Cho Yu-Min, Hong Chul, Hwang Ui-Jo, Jeong Woo-Yeong, Kim Tae-Hwan, Kwon Chang-Hoon, Kwon Kyung-Won, Lee Kang-In, Na Sang-Ho, Song Min-Kyu, Son Jun-Ho, Yoon Jong-Gyu

Selecţioner: Paulo Bento

Min 90+4. Final de meci!

Min 76. GOOOOL Coreea de Sud! Paik a tras de la distanţă şi a trimis superb mingea în poartă!

Min 67. Ocazii incredibile pentru Coreea de Sud! Alisson a reuşit să respingă două şuturi succesive ale asiaticilor!

Min 61. Ocazie Brazilia! Raphinha trage la poartă, dar mingea este respinsă în corner!

Min 55. Ocazie Brazilia! Raphinha trage la poartă din careu, dar portarul asiatic a respins!

Min 47. Ocazie Coreea de Sud! Son a tras pe lângă poartă!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45+5. Final de primă repriză!

Min 39. GOOOOL Brazilia! Paqueta marchează din pasa lui Vinicius!

Min 29. GOOOOL Brazilia! Richarlison marchează după o fază superbă!

Min 17. Ocazie mare Coreea de Sud! Hwang trage din afară cu efect, dar Alisson respinge în corner!

Min 13. GOOOOL Brazilia! Neymar marchează de la 11 metri!

Min 7. GOOOOL Vinicius! Jucătorul lui Real Madrid a finalizat cu un şut din careu.

Min 1. A început jocul!

Marea favorită la câştigarea turneului, Brazilia, are parte de un adversar mai modest decât s-ar fi aşteptat în această rundă, după ce Coreea de Sud a reuşit o calificare nesperată.

Naţionala lui Heung Min Son a învins-o în prelungiri pe Portugalia şi s-a calificat graţie unui golaveraj superior Uruguayului, naţionala peste care se aştepta să dea Brazilia.

Jucătorii pregătiţi de Tite au pierdut la rândul lor ultimul meci din grupe, 0-1, cu Camerun, dar acesta era lipsit de miză.

Brazilienii sunt favoriţi să pătrundă în sferturi, unde vor da peste câştigătoarea dintre Croaţia şi Japonia.

Japonia - Croaţia 1-1 (2-4 după penalty-uri) (Maeda 43) // (Perisic 55)

Echipele de start:

Japonia: Gonda - Taniguchi, Tomiyasu, Yoshida, Nagatomo - Morita, Endo - Ito, Kamada, Doan - Maeda

Rezerve: Asano, Ito, Kawashima, Machino, Minamino, Mitoma, Sakai, Schmidt, Shibasaki, Soma, Tanaka, Ueda, Yamane

Antrenor: Hajime Moriyasu

Croaţia: Livakovic - Juranovic, Gvardiol, Lovren, Barisic - Kovacic, Brozovic, Modric - Kramaric, Petkovic, Perisic

Rezerve: Budimir, Erlic, Grbic, Ivusic, Jakic, Livaja, Majer, Orsic, Pasalic, Sucic, Sutalo, Vida, Vlasic

Antrenor: Zlatko Dalic

Japonia a fost până acum marea revelaţie de la această Cupă Mondială. O victorie surprinzătoare cu Germania a fost urmată de o înfrângere şocantă cu Costa Rica, astfel că asiaticii aveau nevoie de un rezultat împotriva Spaniei pentru a se califica.

Având în vedere că Germania a învins-o pe Costa Rica, un egal nu ar fi fost de ajuns pentru ca Japonia să se califice, dar asiaticii au reuşit să o învingă pe Spania şi să câştige grupe.

De cealaltă parte, finalistă la ultima ediţie, Croaţia s-a calificat cu şansă în următoarea rundă, dar va fi favorită la duelul din optimi.

Final de partidă! Croţia se califică după finalul loviturilor de la 11 metri!

Min 120+2. Finalul prelungirilor! Meciul se va decide la penalty-uri!

Min 120+1. Ocazie Croaţia! Majer trage din afara careului, dar mingea trece pe lângă poartă!

Min 105. S-a terminat prima repriză de prelungiri!

Min 104. Ocazie Japonia! Mitoma trage de la distanţă, dar portarul croat se opune!

Min 90. A început prima repriză de prelungiri!

Min 90+4. Este egalitate şi vom avea prelungiri.

Min 77. Perisic şutează pe lângă poartă din afara careului.

Min 62. Ocazie Croaţia. Modric trage de la distanţă, dar portarul se opune.

Min 57. Ocazie Japonia! Endo trimite de la distanţă, dar portarul croat se opune!

Min 55. GOOOL CROAŢIA! Perisic a marcat cu capul de la 14 metri!

Min 45+2. Final de primă repriză!

Min 43. GOOOOL Japonia! După o deviere în careu, Maeda a marcat din faţa porţii!

Min 40. Ocazie Japonia! Kamada trage din careu peste poartă!

Min 7. Ocazie Croaţia! Perisic şutează din careu, dar portarul se opune!