Cupa Olandei | Ajax, eliminată în mod dramatic de o echipă din liga a patra

Ajax Amsterdam a fost eliminată din Cupa Olandei de către USV Hercules, formaţie din liga a patra din Ţările de Jos.

Formaţia antrenată de John Van 't Schip a fost eliminată din competiţie de către USV Hercules, o echipă din al patrulea eşalon al fotbalului din Ţările de Jos.

Şoc la Utrecht. Ajax, eliminată după un gol primit în prelungirile partidei

USV Hercules s-a impus cu scorul de 3-2, într-un meci cu un final dramatic. Echipa din a patra divizie olandeză a deschis scorul în primul act, în minutul 16, prin Pieters. În minutul 66, acelaşi Pieters a reuşit "dubla".

"Lăncierii" şi-au revenit pe final, Brian Brobbey a înscris în minutul 84 din pasa lui Tahirovic.

Chuba Akpom a marcat la cinci minute mai târziu, în minutul 89, servit de Gaaei.

Revenirea de pe final nu a fost de ajuns pentru echipa din capitală, iar Grotenbreg a înscris în minutul 90+3 şi a dezlănţuit haosul pe stadionul din Utrecht. USV Hercules s-au impus cu scorul de 3-2 şi vor continua în optimile Cupei Olandei.

Formaţia din Utrecht joacă în a patra ligă a Olandei. USV Hercules este un club înfiinţat în secolul XIX, în 1882. În sezonul trecut, au încheiat pe locul trei dar au ratat promovarea în a treia divizie, după o înfrângere într-un meci de baraj.

Afla mai multe despre: ajaxusv herculescupa olandei