Dan Petrescu, laudativ la adresa lui Birligea, omul victoriei cu Farul: ”Ar fi fost erou de la meciul cu FCSB”

Fotbal intern

Dan Petrescu a vorbit de prestaţia lui Daniel Birligea, din meciul cu Farul Constanţa.

CFR Cluj a câştigat partida cu Farul Constanţa, scor 1-0, iar eroul ardelenilor a fost Daniel Birligea.

Acesta a marcat unicul gol al meciului, în minuutul 66.

La finalul jocului, Dan Petrescu a comentat prestaţia tânărului său atacant.

Antrenorul clujenilor a precizat că se bucură de reuşita jucătorului de 22 de ani şi este convins că acesta va ajunge şi la echipa naţională.

”Birligea a intrat foarte bine. Şi la meciul cu FCSB a fost aproape să marcheze şi, dacă reuşea, ar fi fost erou de atunci. E un jucător pe care ne bazăm, unul care poate ajunge la naţională, are calităţi extraordinare, depinde de el, trebuie să rămână modest.

La mine cel mai important e ca un jucător să rămână modest, serios, să îşi vadă de treaba lui, nu la primele laude să şi-o ia în cap şi să îşi facă o viaţă extrasportivă sau să nu se mai antreneze”, a declarat Petrescu.

Daniel Birligea a ajuns la CFR Cluj în luna ianuarie a acestui an, de la Teramo, formaţie din divizia a treia din Italia.

Tânărul atacant a prinis minute şi în eşecul cu FCSB (0-1). Acesta a intrat în minutul 75, în locul lui Claudiu Petrila.

Afla mai multe despre: birligeacfr cluj