David Popovici a câştigat medalia de argint la proba de 200 m liber, la CM de Nataţie în bazin scurt!

Alte sporturi

Sportivul David Popovici a reuşit să se claseze pe locul secund în finala în probei de 200 m liber, în ultima zi de competiţie la Campionatul Mondial de Nataţie în bazin scurt, de la Melbourne.

UPDATE:  David Popovici a câştigat medalia de argint în proba de 200 metri liber la Campionatul Mondial de Nataţie în bazin scurt, de la Melbourne.

Popovici a încheiat cursa cu timpul de 1.40.79.

Medalia de aur a fost câştigată de Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) – 1:39.72 min. (nou record al competiţiei), în timp ce al treilea s-a clasat britanicul Tem Dean – 1:40.86 min.

Sportivul David Popovici s-a calificat în finala în probei de 200 m liber, în ultima zi de competiţie la Campionatul Mondial de Nataţie în bazin scurt, de la Melbourne.

Sportivul român în vârstă de 18 ani a parcurs cele opt lungimi de bazin în 1:42.31 min. şi a obţinut astfel biletul pentru marea finală.

La Melbourne, finala este programată tot astăzi, de la ora 11:50, ora României.

Afla mai multe despre: popovici