Deian Sorescu, cel mai în formă jucător de la Rakow. A scos un penalty şi a dat pasă de gol în campionatul Poloniei

Deian Sorescu (25 de ani) a scos un penalty şi a dat pasă de gol pentru Rakow în etapa a doua din Polonia.

Rakow Czestochowa a terminat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Warta Poznan, în etapa a doua din Ekstraklasa.

Jucătorul român Deian Sorescu a fost la originea ambelor goluri ale formaţiei gazdă.

Pe Miejski Stadion, oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 5, prin Miguel Luis.

Egalarea a venit abia în repriza secundă, atunci când Deian Sorescu a fost faultat în careul oaspeţilor şi Lukasz Zwolinski a transformat lovitura de pedeapsă, în minutul 50.

În minutul 58, Warta a revenit în avantaj, la reuşita lui Maciej Zurawski, iar gazdele au egalat în minutul 84, când Jean Carlos a înscris din pasa lui Sorescu.

La Rakow, Bogdan Racoviţan şi Deian Sorescu au fost integralişti. În clasament, după două etape, Rakow se află pe locul 5, cu 4 puncte

De asemenea, Rakow îşi continuă parcursul în Liga Campionilor, acolo unde a ajuns în al treilea tur preliminar, fază unde va da piept cu Aris Limassol, din Cipru.

Afla mai multe despre: deian sorescurakowpolonia