Emil Săndoi, profund dezamăgit după un nou eşec al Chindiei: ”Au avut o ocazie şi jumătate şi au dat două goluri”

Fotbal intern

Emil Săndoi a analizat partida făcută de Chindia cu FC Botoşani, în etapa a cincea din play-out-ul Ligii 1.

Chindia Târgovişte a pierdut cu FC Botoşani, scor 1-2, după ce a deschis scorul prin Nacer Chamed, în minutul 41. Dar la doar două minute distanţă, Mihai Roman a egalat pe  tabela de marcaj.

Enriko Papa a punctat în minutul 66 pentru 2-1 pentru botoşăneni, stabilind scorul final al partidei de la Ploieşti.

La finalul jocului, Emil Săndoi a precizat că echipa sa a jucat bine şi nu merita să piardă.

Antrenorul Chindiei a dat vina pe ghinion şi pe greşelile făcute de jucătorii săi la fazele fixe.

”E nedrept fotbalul câteodată. Este nedrept pentru că ştiam că jucam azi cu o echipa ofensivă, dar am reuşit să-i contracarăm din punctul acesta de vedere. Nu vreau să deranjez pe nimeni de la echipa adversă, dar cred că au avut o ocazie şi jumătate şi au dat două goluri.

Am avut situaţii multe de a marca şi am dominat. Am facut o partidă mai bună decât cu Dinamo

Nu cred că am făcut o partidă proastă, dar, din păcate, rezultatul final nu ne avantajează. Suntem o echipă care încearcă să joace fotbal.

Parcă nici nu avem şansă, avem un ghinion teribil la meciul de azi, nu sunt subiectiv. Reproşurile mele sunt la greşelile mele pe faza defensivă. Bineînţeles că sunt reproşuri şi pe cea ofensivă că am reuşit să deblocăm tabela, iar apoi am făcut o greşeală teribilă.

Cred că avem un an de zile de când nu am mai luat gol din fază fixă. Să fiţi convinşi că cu FC Botoşani au fost pregatite bine de noi (n.r. fazele fixe), dar jocul greşeala aşteaptă.

Niciun antrenor nu este bătut în cuie pe viaţă la o echipă, noi staff-ul, împreună cu jucătorii, am făcut tot ce a deprins de noi că se mai fac greşeli, dar nu cred că s-au făcut greşeli capitale. Rămâne de văzut. De fiecare data avem discutii cu conducerea”, a declarat Săndoi, după meci.

Afla mai multe despre: sandoichindia