Fabulos! Pe unde o prinde, o elimină. Sorana Cîrstea a învins-o din nou pe Caroline Garcia, a 4-a jucătoare a lumii

Tenis

Sorana Cîrstea (32 de ani) a reuşit un rezultat incredibil la Miam Open. A trecut în turul doi de locul 4 WTA, Caroline Garcia, pe care a eliminat-o şi la Indian Wells.

Sorana Cîrstea, rezultat fabulos şi la Miami Open

Sorana Cîrstea, locul 74 WTA, s-a calificat, vineri, în 16-imile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Miami, trecând în turul doi de favorita 5, sportiva franceză Caroline Garcia (4 WTA).

Jucătoarea din România s-a impus cu scorul de 6-2, 6-3, într-o oră şi 17 minute.

Sorana Cîrstea a trecut şi recent de Caroline Garcia, în urmă cu nouă zile, în optimile de la Indian Wells.

La Miami Open, românca o va întâlni în faza următoare pe sportiva din Cehia, Karolina Muchova, numărul 55 mondial.

Prin calificarea în 16-imi, Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 55.770 de dolari şi 65 de puncte.

Tot în cadrul turneului de categorie WTA 1000 de la Miami, dar la proba de dublu, s-a calificat în optimi şi perechea formată din românca Monica Niculescu şi poloneza Alicja Rosolska.

Cele două sportive au învins în primul tur echipa Kirsten Flipkens/Bethanie Mattek-Sands (Belgia/SUA), scor 6-2, 7-6 (4), într-o oră şi 41 de minute.

Afla mai multe despre: sorana cirsteatenis