Sorana Cîrstea, rezultat fabulos la Indian Wells! A eliminat-o pe Caroline Garcia, numărul 5 mondial, şi s-a calificat în sferturi: "Nu am câştigat niciodată împotriva ei"

Tenis

Sorana Cîrstea, numărul 83 mondial, s-a calificat în sferturi la Indian Wells, după ce a învins-o, miercuri, pe sportiva franceză Caroline Garcia, locul 5 WTA.

Cîrstea s-a impus cu scorul de 6-4, 4-6, 7-5, după un meci care a durat două ore şi 23 de minute.

Este pentru prima oară când Cîrstea se impune în faţa lui Garcia, după ce a pierdut precedentele două întâlniri. De asemenea, este pentru prima oară când ajunge în sferturi la Indian Wells.

Sorana Cîrstea a reuşit prima victorie în faţa unei jucătoare din Top 5 mondial, după succesul împotriva Karolinei Pliskova la Beijing, în 2007.

În sferturi, Cîrstea va evolua cu numărul 1 mondial Iga Swiatek.

Pentru accederea în sferturi, Cîrstea va primi 184.465 de dolari şi 215 puncte WTA.

Prima reacţie a Soranei Cîrstea

„Nu am câştigat niciodată împotriva ei, ştiam că va fi un meci foarte greu. E o jucătoare agresivă care se descurcă foarte bine în meciurile desfăşurate târziu. Sunt foarte fericită! Înseamnă enorm pentru mine această victorie.

Am început să lucrez cu Thomas Johannson în pre-sezon şi am simţit că progresez, deşi rezultatele nu au fost cele dorite la început. E un antrenor grozav şi îi datorez jocul bun.

E impresionant să am parte de susţinere când sunt departe de casă. Mulţumesc tuturor celor care mă încurajează. Le mulţumesc tuturor românilor!”, a declarat Sorana Cîrstea, imediat după meci.

Afla mai multe despre: sorana cîrstea