”Face lucrurile cu zece viteze mai puţin”. Primele critici pentru Işfan după transfer. În umbra cui a intrat ”perla” Craiovei în duelul cu Farul: ”E un pericol pentru toată lumea” | EXCLUSIV

Fotbal intern

Alexandru Işfan (23 de ani) a evoluat timp de aproape 75 de minute pentru Universitatea Craiova în duelul cu Farul Constanţa. A fost al treilea meci jucat la olteni, dar, deşi a reuşit o pasă decisivă, alt jucător a ieşit în evidenţă, anume Adrian Mazilu (17 ani), de la dobrogeni.

Universitatea Craiova a pierdut duelul cu Farul Constanţa, scor 1-2, în ultimul meci al etapei cu numărul 24 din Superligă.

Scorul a fost deschis repede la Ovidiu, de către gazde, care au marcat prin tânărul de 17 ani, Adrian Mazilu, aflat la primul său gol în prima ligă.

Acelaşi Mazilu a mai ratat de două ori, în minutele 13 şi 24, iar în minutul 33 Arlauskis a provocat un penalty ciudat, intrând pur şi simplu în Popescu.

Arbitrul Andrei Chivulete a dictat lovitură de pedeapsă după o scurtă consultare a VAR, iar Larie a transformat-o în minutul 34.

În repriza secundă, Farul a pierdut din turaţie, oltenii au redus din diferenţă prin Nistor, din pasa lui Işfan, însă oaspeţii nu au avut forţa de a egala situaţia pe tabelă şi Farul s-a impus cu 2-1, devenind lider în clasament, cu 51 de puncte.

Invitat în studioul Orange Sport, Basarab Panduru a vorbit despre Alexandru Işfan, noul jucător al craiovenilor, care se află la primele apariţii în tricoul ”leilor”.

”Işfan, un jucător talentat, dar care face lucrurile cu zece viteze mai puţin decât Mazilu. La el e totul lent, boem, poezie”, a declarat Panduru, la Orange Sport.

În oglindă, fostul internaţional l-a analizat în oglindă şi cu Adrian Mazilu, jucătorul de numai 17 ani al Farului, autorul primul gol al partidei.

”Mi-a plăcut. Îl felicit pentru ce a făcut în meciul ăsta. Dacă o ţine tot aşa, e un pericol pentru toată lumea, nu numai pentru Denis Alibec.

Mi se pare că l-a dezmembrat pe Raul Silva de câte ori l-a prins, l-a terminat. Nu spun că îşi pune ghetele în cui după meciul ăsta, că e cam mult, dar nu greşesc când spun că l-a dezmembrat”, a adăugat Panduru.

Işfan a jucat până acum trei meciuri la Universitatea Craiova şi a reuşit un assist.

Afla mai multe despre: farul u craiovaisfanmazilu