FC Barcelona şi Real Madrid, în sferturile Copa del Rey. Catalanii, calificare en-fanfare. Madrilenii, ”remontada” la Villareal

FC Barcelona

FC Barcelona şi Real Madrid s-au calificat în sferturile de finală din Copa del Rey. Catalanii au trecut fără emoţii de o echipă din Liga 3, în timp ce madrilenii au întors scorul la Villareal.

FC Barcelona şi Real Madrid, în sferturile Cupei Spaniei. Catalanii, calificare en-fanfare. Madrilenii, ”remontada” la Villareal

FC Barcelona a învins, în deplasare, formaţia Ceuta, scor 5-0, în optimile Cupei Spaniei.

FC Barcelona nu a întâmpinat probleme pe terenul ultimei clasate din seria întâi a ligii a treia spaniole, AD Ceuta.

Dacă la pauză catalanii conduceau doar cu 1-0, prin golul lui Raphinha, din minutul 40, repriza secundă a adus şi descătuşarea formaţiei antrenate de Xavi.

Lewandowski, în două rânduri (49, 89), Ansu Fati (69) şi Kessie (76) au dus scorul mai aproape de realitatea din teren, astfel că FC Barcelona a ieşit învingătoare cu 5-0 final.

Real Madrid s-a calificat şi ea în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, după ce a câştigat, cu scorul de 3-2, în faţa celor de la Villarreal. Real Madrid a revenit, după ce a fos condusă cu 2-0.

Pentru Real Madrid au marcat Vinicius (57), Militao (69) şi Ceballos (86). Villarreal a punctat prin Capoue (4) şi Chukwueze (42).

Astfel, în sferturi s-au calificat: FC Barcelona, Real Madrid, Athletic Bilbao, Valencia, Atletico Madrid, Osasuna, Real Sociedad şi FC Sevilla.

Afla mai multe despre: barcelonareal madridcopa del rey