VIDEO | FC Botoşani - Chindia 1-0. Golul lui Mailat din minutul 90 a salvat impresia unui meci extrem de liniştit

Fotbal intern

FC Botoşani a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Chindia Târgovişte, scor 1-0, în prima etapă din play-out-ul Superligii. Unicul gol al meciului a fost marcat de Mailat, în minutul 90.

VIDEO | FC Botoşani - Chindia 1-0 (Mailat 90)

Echipele de start:

• Botoşani: Ducan - Petro, Mutombo, Piu, Ţigănaşu - Dican, Florescu, Zabou - Dragu, Tallo, Mailat; Antrenor: Flavius Stoican
  • Chindia: Căbuz - Căpuşă, Orozco, Celea, Ioniţă - Dulca, Akhmatov - Neguţ, Popadiuc, Popa - Cooper; Antrenor: Toni Petrea

Min 90+6. Final de meci.

Min 90. GOOOL Botoşani. Mailat marchează după o acţiune personală şi salvează impresia artistică a acestui meci.

Min 57. Ocazie Chindia. Popadiuc trece pe lângă deschiderea scorului.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+2. Pauză.

Min 31, Ocazie Botoşani. Florescu are o şansă de gol, dar nu profită de ea.

Min 28. Ocazie Chindia. Popa este din nou periculos şi trimite mingea în bară.

Min 14. Ocazie Chindia. Popa trimite foarte puţin pe lângă poartă, după o eroare gravă a lui Mutombo.

Min 8. Ocazie Chindia. Dulca trimite pe lângă poartă, din afara careului, o minge respinsă în urma unui corner.

Min 1. Începe meciul.

Meciul dintre Botoşani şi Chindia deschide ziua de duminică în prima ligă din România. Ambele combatante vin două şase meciuri fără succes în campionat.

De o parte este FC Botoşani, care în această serie a remizat de două ori şi a pierdut patru jocuri.

De cealaltă parte, Chindia Târgovişte stă ceva mai bine. A încheiat la egalitate în patru partide şi doar în restul de două meciuri a cunoscut înfrângerea.

În urma acestor parcursui avute în finalul sezonului regular, Botoşani începe play-out-ul de pe poziţia a şasea, cu 16 puncte, în timp ce Chindia se află la egalitate de puncte, dar cu un loc mai jos.

În cele două partide directe din sezonul regular s-au marcat multe goluri: cinci în primul şi patru în al doilea. În tur, Botoşani a învins pe teren propriu, scor 3-2, iar la retur, Chindia a scos o remiză (2-2).

Afla mai multe despre: botosani chindiasuperliga