Final de stagiune la CFR Cluj. Dan Petrescu: ”Nu e un sezon ratat”. ”Săgeţi” către rivale: ”Să mă sunaţi şi pe mine”

CFR Cluj

Antrenorul formaţiei CFR Cluj, Dan Petrescu (55 de an), a tras concluziile după barajul de Conference League câştigat de clujeni în faţa oltenilor de la U Craiova 1948.

CFR Cluj a învins-o pe U Craiova 1948, scor 1-0 după prelungiri, în barajul pentru Conference League, astfel că a prins ultimul bilet spre cupele europene.

Golul a fost marcat de Kolinger, în minutul 97.

În minutul 68, de la craioveni a fost eliminat Bauza, el primind al doilea cartonaş galben şi pe cel roşu. A primit primul galben în minutul 53.

U Craiova 1948 a rămas cu încă un jucător în minus în minutul 105+1, când a fost eliminat şi Huyghebaert, după un roşu direct.

Atât în timpul meciului, cât şi după acesta au existat tensiuni, din tabăra oltenilor la adresa manierei de arbitraj a centralului Istvan Kovacs.

La finalul meciului, Dan Petrescu a reacţionat cu calm şi s-a aşezat pe banca de rezerve, mulţumit că a reuşit să o califice pe CFR în preliminariile Conference League.

La flash-interviu, antrenorul formaţiei din Gruia a făcut rezumatul sezonului dificil pe care l-a avut echipa sa şi a precizat că nu este unul ratat, atâta timp cât a prins din nou cupele europene.

”Nu e linişte, tensiunea rămâne două-trei zile. Mă aşteptam să mergem în prelungiri, chiar şi la penalty-uri, la ce an am avut. Sunt covnins că 2024 va fi total diferit.

Rămânem că am făcut un sezon bun, 64 de meciuri, 16 în cupele europene. Când o să aibă o altă echipă românească atâtea meciuri, să mă sunaţi şi pe mine.

Jucătorii noştri nu mai puteau, chiar au tras de ei. Nu am defilat niciodatp, am câştigat (n.r. titlurile în Superligă) în ultima etapă. Nu e un sezon ratat.

(n.r. despre viitorul său la CFR Cluj) Vedem, mă întâlnesc cu patronul şi vorbim”, a declarat Petrescu, după meci.

Afla mai multe despre: cfr clujdan petrescucfr cluj u craiova 1948sezon cfr cluj