Formula 1: Max Verstappen s-a impus în Marele Premiu al Spaniei, a şaptea victorie a sezonului pentru pilotul Red Bull Racing

Formula 1

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) s-a impus fără probleme în Marele Premiu al Spaniei la Formula 1 şi conduce în clasamentul piloţilor cu un avans considerabil.

Max Verstappen (Red Bull) a reuşit a şaptea victorie a sezonului, câştigând pe circuitul de la Montmelo, din zona metropolitană a Barcelonei, în a zecea etapă din 2024.

Verstappen, la a şaptea victorie a sezonului

Pe locul secund s-a clasat britanicul Lando Norris (McLaren), cel care pornise din pole-position, iar podiumul a fost completat de un alt pilot britanic, Lewis Hamilton (Mercedes), aflat la prima clasare pe podium din acest an şi la al 198-lea podium din carieră. Următorul Mare Premiu din Formula 1 se va desfăşura în Austria, la Spielberg, pe circuitul Red Bull Ring, în weekend-ul 28-30 iunie.

Afla mai multe despre: formula 1max verstappenred bull