”Fotbalul e pe goluri”. Discursul lui Flavius Stoican după un nou eşec la FC Botoşani: ”Nu se schimbă calitatea jucătorilor, ci atitudinea lor”

FC Botoșani

Flavius Stoican (46 de ani) a tras concluziile după eşecul suferit de echipa sa, FC Botoşani, contra formaţiei U Cluj.

FC Botoşani a fost învinsă de U Cluj, în deplasare, scor 0-2, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii.

Golurile au fost marcate de Mamadou Thiam, în minutele 28 şi 84.

La finalul meciului, Flavius Stoican a fost mulţumit de atitudinea arătată de jucătorii săi în repriza a doua, dar au primit goluri pe greşeli individuale.

Totodată, antrenorul formaţiei din Botoşani speră ca elevii săi să aibă aceeaşi atitudine şi în meciurile următoare.

”Am controlat jocul în repriza a doua, dar nu am reuşit să marcăm. În prima repriză, au reuşit să înscrie. În repriza a doua, am revenit, ne-am creat ocazii, nu am reuşit să marcăm, iar am greşit şi ei au marcat.

(n.r. despre Patache, schimbat în minutul 21) Are o problemă musculară, dar sper să nu fie ceva foarte grav.

Fotbalul e pe goluri. Important e acum să ne trezim, să avem o reacţie. Nu se schimbă calitatea jucătorilor, ci atitudinea lor. Şi dacă ne uităm după repriza a doua, avem speranţe”, a declarat Stoican, după meci.

FC Botoşani a ajuns la al treilea meci consecutiv fără victorie, după ce începuse foarte bine anul 2023. În prezent, ocupă locul 9, cu 31 de puncte, după 27 de etape.

Afla mai multe despre: flavius stoicanbotosani