Horaţiu Moldovan, integralist la Sassuolo. Portarul român a primit un gol, dar echipa sa a dat şase

Portarul român Horaţiu Moldovan (26 de ani) a fost iar integralist la Sassuolo în Serie B, într-un meci în care echipa sa a făcut spectacol.

Sassuolo, victorie categorică în Serie B. Portarul român nu a putut menţine poarta intactă

Sassuolo a învins-o, pe teren propriu, pe Cittadella, scor 6-1, în etapa a opta din Serie B. Horaţiu Moldovan a fost integralist în poarta gazdelor.

Sassuolo a deschis scorul prin Mulattieri (4), în timp ce oaspeţii au egalat până la pauză, prin Vita (7).

Dar în repriza a doua, doar gazdele au mai contat, ele marcând de încă cinci ori. Volpato (55), Thorstvedt (55 şi 83), Pierini (68) şi Lauriente (72).

Horaţiu Moldovan a venit la începutul acestei stagiuni la Sassuolo, echipă retrogradată în sezonul precedent din Serie A, sub formă de împrumut de la Atletico Madrid.

Până în momentul de faţă, internaţionalul român a jucat patru meciuri şi a primit patru goluri, în liga a doua din Italia. El a fost convocat de Mircea Lucescu la naţionala României pentru meciurile din Liga Naţiunilor din această lună.

În clasamentul din Serie B, Sassuolo ocupă locul 3, cu 15 puncte acumulate în opt etape.

Afla mai multe despre: horatiu moldovansassuoloserie b